Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
stopy
30.06.2005 09:34

Droga do dalszych obniżek stóp otwarta

Przejściowe spowolnienie wzrostu PKB w I połowie 2005 roku oraz korzystniejszy bilans ryzyk inflacyjnych umożliwiły RPP obniżkę stóp procentowych o 50 pkt bazowych w czerwcu, ale to kolejne dane zdecydują, czy możliwe będą następne obniżki stóp, a jeśli tak, to w jakiej skali i kiedy.

Podziel się
Dodaj komentarz

Rada Polityki Pieniężnej, która w środę obniżyła stopy procentowe o 50 pkt bazowych i zmieniła nastawienie na łagodne, oceniła, że inflacja może być niższa niż wcześniej oczekiwano.

"U podstaw decyzji Rady o obniżeniu stóp procentowych legła ocena, że bilans ryzyk dla przyszłej inflacji uległ zmianie w kierunku niższej inflacji" - napisała Rada w komunikacie.

W opinii członków Rady w najbliższych miesiącach inflacja znajdzie się poniżej poziomu celu inflacyjnego 2,5 proc.

Ponadto Rada uznała, że wzrost PKB w II kw. tego roku prawdopodobnie nie uległ istotnemu przyspieszeniu wobec I kwartału, gdy wyniósł 2,1 proc.

"Dane napływające w najbliższych miesiącach powinny umożliwić lepszą ocenę skali oczekiwanej poprawy aktywności gospodarczej i w konsekwencji określić, jaka powinna być skala i okres dostosowania w polityce pieniężnej" - dodano w komunikacie RPP.

NASTAWIENIE ŁAGODNE NIE OZNACZA AUTOMATYCZNYCH OBNIŻEK

Prezes NBP Leszek Balcerowicz uważa, że bilans ryzyk dla przyszłej inflacji może się zmieniać między posiedzeniami. Prezes powiedział też, że nastawienie łagodne w polityce pieniężnej nie oznacza w żadnej mierze zapowiedzi automatycznych obniżek stóp proc.

"Ocena bilansu ryzyk może ulegać zmianie między posiedzeniami" - powiedział prezes NBP na konferencji prasowej po posiedzeniu RPP.

"Nastawienie łagodne w polityce pieniężnej nie oznacza w żadnej mierze zapowiedzi automatycznych obniżek stóp proc." - powiedział prezes.

SPOWOLNIENIE GOSPODARKI PRZEJŚCIOWE

Zdaniem prezesa NBP, spowolnienie gospodarcze w I kwartale 2005 powinno być przejściowe.

"Nie widzimy podstaw, by twierdzić, że to co pokazały dane GUS za pierwszy kwartał jest trwałą tendencją. Nie mamy przesłanek, aby rewidować w dół szacunki potencjalnego wzrostu dla Polski" - powiedział Balcerowicz.

"Dane GUS są różnorakie, ale z niektórych można wywnioskować, że ożywienie jest w toku" - dodał.

Dane GUS o dynamice PKB w I kwartale 2005, zwłaszcza słabsze od oczekiwań dane o dynamice inwestycji, zaskoczyły ekonomistów.

Według tych danych PKB wzrósł w I kwartale 2005 roku o 2,1 proc. wobec oczekiwanych około 3,0 proc., a inwestycje w tym czasie wzrosły zaledwie o 1,0 proc. po 7,4 proc. wzrostu w ostatnim kwartale roku ubiegłego.

"Dane ekonomiczne, które napłynęły (...) wskazują, że tempo wzrostu gospodarczego w 2005 roku może być istotnie niższe niż oczekiwano. Obserwowane spowolnienie wzrostu gospodarczego ma prawdopodobnie charakter przejściowy. Trudno jest jednak obecnie ocenić, jak długo potrwa okres niższego wzrostu" - napisała w komunikacie Rada.

Tagi: stopy, rpp, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz