Notowania

drogi frank
17.06.2011 12:10

Drogi frank? NBP nie zamierza interweniować

Belka: Nie grozi nam to co dzieje się na Węgrzech, Polacy sumiennie spłacają kredyty.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Gzell)

*Prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka uważa, że nie ma wielkiego zagrożenia masowym niespłacaniem kredytów zaciągniętych we frankach szwajcarskich. Jest też przeciwny podwyższaniu stóp procentowych w najbliższym czasie. *

Prezes mówił, że sytuacja w Polsce jest dużo lepsza niż na Węgrzech, gdzie rząd zdecydował się zamrozić kursy walut. _ _

_ - Tam już blisko 10 procent kredytobiorców nie jest w stanie spłacać pożyczek. U nas banki chwalą się, że kredyty we franku są spłacane najsumienniej - _mówi Belka.

POSŁUCHAJ SZEFA NBP:

Zdaniem prezesa NBP, w analizie sytuacji osób, które spłacają kredyty we frankach ważniejsza od ceny franka jest wysokość stóp procentowych i to, że stopy te są zmienne.

Marek Belka dodaje, że trzeba pamiętać, że kredytów w walutach obcych udziela się tym, którzy mają wyższą zdolność kredytową.

POSŁUCHAJ SZEFA NBP:

Kurs franka szwajcarskiego przekroczył wczoraj 3 złote 33 grosze. To jeden grosz mniej od rekordowego poziomu z lutego 2009 roku.

Rekordowy kurs szwajcarskiej waluty

Prezes nie jest zwolennikiem podnoszenia stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. Jego zdaniem nie należy spieszyć się z taką decyzją, ale zastrzegł jednocześnie, że decyzja należy do całej Rady. - Proszę pamiętać, że w krótkim czasie, czterokrotnie podnosiliśmy stopy. Nie ma powodów do paniki - uważa Belka.

Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego, ceny dóbr i usług konsumpcyjnych były w maju o 5 procent wyższe niż rok wcześniej. Cel inflacyjny wynosi 2,5 procent. Narodowy Bank Polski podnosił w tym roku stopy procentowe czterokrotnie. Za każdym razem o 0,25 punktu procentowego.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/71/t128583.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/frank;bedzie;kosztowal;3;5;zlotego;zobacz;o;ile;skocza;twoje;raty,151,0,852119.html) Frank będzie kosztował 3,5 złotego. Zobacz, o ile skoczą twoje raty Osoba, która przed trzema laty wzięła 240 tys. złotych kredytu, ma dziś do spłacenia prawie 380 tys. złotych. Według Money.pl, to raczej nie koniec wzrostu spowodowanego umocnieniem szwajcarskiej waluty.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/34/t142882.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/to;oni;zdecyduja;co;dalej;z;grecja,164,0,852644.html) To oni zdecydują co dalej z Grecją Ratowanie zadłużonej greckiej gospodarski to główny temat rozmów Angeli Merkel z Nicolasem Sarkozy'm. Ich recepty różnią się.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/104/t37480.jpg ) ] (http://ryszardpetru.bblog.pl/wpis,pomoc;nie;zawsze;jest;dobra,53214.html) Petru: Grecja jest bankrutem. Próbujemy to ukryć Rynki finansowe przez lata ignorowały problemy Grecji i innych krajów peryferyjnych. Kłopoty z zadłużeniem europejską plagą.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/111/t124015.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/czujko;grekom;zostawic;tylko;kozy;i;drzewka;oliwne,200,0,852168.html) Czujko: Grekom zostawić tylko kozy i drzewka oliwne To przez nich ciułamy grosz, żeby mieć na kredyt.
Tagi: drogi frank, waluty, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pieniądze, najważniejsze, gospodarka polska, giełda na żywo, banki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz