Notowania

budowa dróg
27.07.2013 17:29

Drogi w Polsce. GDDKiA ogłosiła nowy przetarg

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpisała przetarg na dokończenie po Alpine Bau budowy krajowej szesnastki na odcinku Biskupiec - Borki Wielkie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Waldo Jaquith/CC/Flickr)

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpisała przetarg na dokończenie po Alpine Bau budowy krajowej szesnastki na odcinku Biskupiec - Borki Wielkie. Nowy wykonawca ma być wyłoniony w połowie września, a na dokończenie drogi będzie miał trzy miesiące.

Według szacunków GDDKiA fragment drogi krajowej nr 16 o długości 8,2 km jest wykonany w 90 procent Mniej więcej na połowie długości trasy trzeba jeszcze wylać ostatnią warstwę asfaltu, ponadto do dokończenia została jeszcze m.in. budowa przejścia dla zwierząt w okolicach węzła Borki, montaż urządzeń bezpieczeństwa ruchu, czy instalacja oznakowania.

Jak wynika z ogłoszenia opublikowanego przez dyrekcję, otwarcie ofert zaplanowano na 12 sierpnia, a nowy wykonawca ma być znany w połowie września. _ - Termin dokończenia budowy drogi krajowej nr 16 wynosi trzy miesiące od dnia podpisania umowy _ - poinformowali drogowcy na swojej stronie internetowej.

W ubiegłym tygodniu GDDKiA ogłosiła dwa inne przetargi dotyczące tego odcinka krajowej szesnastki. Chodzi o naprawienie błędów poprzedniego wykonawcy: dokończenie po Alpine Bau naprawy przejścia dla zwierząt oraz naprawienie osiadającego w trzech miejscach nasypu drogi. Otwarcie ofert zaplanowano na 5 sierpnia. Prace te mają być prowadzone równolegle z wykańczaniem drogi, by kierowcy mogli nią pojechać jeszcze przed zimą.

Firmy, które pracowały dla Alpine Bau przy budowie drogi i nie otrzymały zapłaty od wykonawcy, mogły dochodzić swoich roszczeń od GDDKiA. Takie prawo daje im specustawa z czerwca ub.r. o spłacie niektórych niezaspokojonych należności przedsiębiorców. Zakłada ona, że poszkodowani przedsiębiorcy mogą się zwrócić o wypłatę pieniędzy do generalnego dyrektora dróg krajowych i autostrad, a GDDKiA dochodzi z kolei pieniędzy od wykonawców, którzy nie zapłacili. GDDKiA przyjmowała wnioski firm pracujących przy budowie tego odcinka drogi do 19 lipca. Do Dyrekcji trafiło 50 wniosków na łączną kwotę 7,2 mln zł. Obecnie trwa ich weryfikacja.

Fragment drogi krajowej nr 16 od Biskupca do Borek Wielkich był jednym z kilku kontraktów realizowanych w Polsce przez Alpine Bau. Firma ta budowała także odcinek A1 Świerklany-Gorzyczki i odcinek S5 Kaczkowo-Korzeńsko. W połowie maja firma oświadczyła, że nie dokończy budowy A1 i mostu na tym odcinku w Mszanie, a w czerwcu GDDKiA odstąpiła od umów na budowę S5 i krajowej 16. W połowie czerwca wobec Alpine zostało wszczęte postępowanie upadłościowe.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowe doniesienia ws. budowy ważnej drogi Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wystosowała do firmy Alpine Bau pismo, w którym domaga się kontynuowania prac na budowie drogi S5 - poinformowała rzeczniczka GDDKiA Urszula Nelken.
Stracili kontrakt na budowę. Co dalej z A1? Firma SRB straciła kontrakt na budowę jednego z odcinków autostrady A1 - dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa.
Zmiany dla kierowców. Wielkie otwarcie Skrzyżowanie dwóch dróg ekspresowych S7 i S74 w Kostomłotach powstało w ramach przebudowy kieleckiej obwodnicy.
Tagi: budowa dróg, gddkia, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz