Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
budowa dróg
09.06.2011 11:50

Drogowy poślizg. Grabarczyk: to przez poprzednie rządy i powodzie

Minister apelował do opozycji: Nie dopuścimy do kompromitacji, a wy powinniście trzymać za nas kciuki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Paweł Supernak)

Aktualizacja 13:27

*W Sejmie dziś debata na temat budowy polskich dróg krajowych i autostrad po złożeniu wymówienia przez koncern Covec, budujący część autostrady A2. W siedzibie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad trwają negocjacje ostatniej szansy z Chińczykami. Cezary Grabarczyk wezwał opozycję by trzymała kciuki za budowę dróg. *

_ - To powodzie spowodowały opóźnienia na budowie niektórych odcinków dróg. Cztery fale powodziowe spowodowały ogromne spustoszenia na wielu placach budów. Między innymi na autostradach A1 i A4. A poprzedni rząd źle oszacował koszty inwestycji _ - oświadczył minister infrastruktury - mówi Grabarczyk.

POSŁUCHAJ MINISTRA INFRASTRUKTURY:

Zdaniem ministra infrastruktury, opóźnienia spowodowane przez powodzie wyniosły do 4 miesięcy, ale udało się je ograniczyć. Minister Cezary Grabarczyk zaznaczył jednak, że jednak są sukcesy. - _ Mamy w budowie 1425 km dróg. 729 km autostrad mieści się w tej wielkości. 528 km dróg ekspresowych i 92 km obwodnic _- wylicza minister.

Zapewnił, że nie dopuści do kompromitacji przy budowie autostrady A2 przed Euro 2012.
Grabarczyk powiedział, że nie może na razie zdradzić szczegółów bo negocjacje z Chińczykami jeszcze trwają.

Zapewnił, że autostrada A2 musi być przejezdna do czerwca 2012. Jest to kluczowy odcinek dróg, który połączy Warszawę z zachodem Europy._ - Wzywam opozycję by trzymała za nas kciuki w sprawie budowy dróg - _apelował z mównicy.

POSŁUCHAJ MINISTRA INFRASTRUKTURY:

Minister zarzucił poprzednikom przygotowanie projektów łamiących przepisy dotyczące środowiska oraz przepisów unijnych. Minister dodał, że groziło to odebraniu funduszy unijnych, ale obecnemu rządowi udało się przekonać Komisję Europejską i dostosować polskie prawo do europejskiego.

Jego zdaniem rząd nigdy nie mówił, że nie będzie żadnych problemów z budową dróg. Przypomniał, że rząd PO-PSL przejął program budowy dróg na Euro po ekipie PiS. _ Od początku deklarowaliśmy: chcemy ten program zrealizować _ - powiedział Grabarczyk.

Zauważył, że PiS szacował, iż realizacja programu będzie kosztowała 140 mld zł, natomiast rząd PO-PSL wyliczył, że potrzeba o 100 mld zł więcej. _ Prawie połowa tego programu była nierealna już w momencie uchwalenia _ - zaznaczył Grabarczyk.

Elżbieta Jakubiak z PJN pytała w Sejmie ministra infrastruktury, kto - z imienia i nazwiska - polecał firmę COVEC, która wypowiedziała umowę na budowę autostrady A2. Poradziła Grabarczykowi, by przestał atakować poprzedników, bo ich działania nie zwalniają go z myślenia. Była minister sporu chciała, by minister przedstawił okoliczności podpisania umowy z Chińczykami.

POSŁUCHAJ ELŻBIETY JAKUBIAK:

Z kolei poseł Witold Klepacz przypomniał, że Generalnej Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad kieruje osoba, która trzykrotnie nie zdała egzaminu na to stanowisko. Poseł SLD pytał się, czy problemy z inwestycjami drogowymi są związane z zatrudnieniem, jego zdaniem niekompetentnych - pracowników w GDDKiA.

_ - Mogę powiedzieć, że kontynuujemy spotkanie i kontynuujemy współpracę - _ powiedział rzecznik konsorcjum Covec, Yang Wencheng, w rozmowie z dziennikarzami. W siedzibie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad trwają negocjacje ostatniej szansy ws. A2. Dziś upływa termin dostarczenia przez Covec planów, wymaganych przez stronę polską.

Chodzi o harmonogramy finansowe, które uwzględniają spłaty zaległości, jakie Covec ma wobec podwykonawców budowy oraz plany finansowania kolejnej części inwestycji. Do przedstawienia takich dokumentów wezwała w ubiegły czwartek Chińczyków Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Covec dostał na to tydzień.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/159/t141471.jpg ) ] (http://dom.money.pl/budownictwo/wiadomosci/artykul/zdazymy;zbudowac;a2;bez;chinczykow;ekspert;za;duzo;optymizmu,137,0,847497.html) Zdążymy zbudować A2 bez Chińczyków? Ekspert: Za dużo optymizmu Premier zapewnia, że A2 będzie gotowa przed Euro. Eksperci i PiS w to nie wierzą.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/39/t75559.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/70;procent;prac;na;euro;idzie;zgodnie;z;planem,49,0,846897.html) _ 70 procent prac na Euro idzie zgodnie z planem _ Organizacja turnieju nie jest zagrożona, uspokaja szef spółki PL 2012. Także UEFA nie bije na alarm, ale _ bacznie nas obserwuje. _
[ ( http://static1.money.pl/i/h/183/t86455.jpg ) ] (http://moto.money.pl/wiadomosci/infrastruktura/artykul/a2;gotowa;na;euro;2012;kilka;rozwiazan,57,0,841273.html) A2 gotowa na Euro 2012? _ Kilka rozwiązań - Mamy podstawy wierzyć, że w czerwcu 2012 roku autostrada A2 na odcinku Stryków-Konotopa będzie przejezdna _ - poinformował minister infrastruktury.
Tagi: budowa dróg, drogi, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz