Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Druga linia metra w Warszawie. Kolejne opóźnienia

0
Podziel się:

Budowę spowalniają m.in. znajdowane niewybuchy, niezaznaczone na planach instalacje, znaleziska archeologiczne.

Druga linia metra w Warszawie. Kolejne opóźnienia
(Reporter Poland)

Metro Warszawskie na około 200 dni, czyli blisko siedem miesięcy, szacuje opóźnienie w budowie centralnego odcinka II linii metra; przesunięcie zakończenia inwestycji jest uzgadniane w wykonawcą. Pasażerowie mają pojechać II linią w 2014 roku.

Planowo budowa centralnego odcinka II linii metra powinna zakończyć się w październiku 2013 roku. W przypadku przesunięcia terminu o siedem miesięcy byłby to maj 2014 roku.

Jak poinformował prezes Metra Warszawskiego Jerzy Lejk, budowę opóźniały m.in. znajdowane niewybuchy, niezaznaczone na planach instalacje, znaleziska archeologiczne. Według niego niezależne przyczyny uniemożliwiały prowadzenie robót na budowie II linii metra przez ok. 200 dni.

Lejk podkreślił, że trwają rozmowy z generalnym wykonawcą inwestycji - konsorcjum AGP Metro Polska - o przesunięciu zakończenia inwestycji. _ - W pewnym momencie albo dojdziemy do porozumienia, albo podpiszemy protokół rozbieżności i będziemy starali się ten problem rozwiązać _ - zaznaczył.

Zaznaczył, że obie strony, czyli Metro Warszawskie (inwestor zastępczy) i generalny wykonawca _ dyskutują wokół terminu 200 dni _. Prezes Metra Warszawskiego zaznaczył, że centralny odcinek II linii metra zostanie uruchomiony w 2014 r. _ - Takie też mamy zapewnienia ze strony wykonawcy _ - powiedział. Rzecznik konsorcjum AGP Metro Polska Mateusz Witczyński powiedział, że nie udziela informacji nt. toczących się rozmów.

Podczas budowy centralnego odcinka II linii metra do awarii doszło m.in. na budowanej stacji Powiśle. W połowie sierpnia zeszłego roku stacja została zalana, woda wymyła m.in. grunt pod tunelem Wisłostrady; tunel zamknięto.

Lejk powiedział, że chociaż tunel Wisłostrady jest zabezpieczony, nie wiadomo, kiedy zostanie ponownie otwarty dla ruchu. Zaznaczył, że konieczne jest zapewnienie bezpiecznego funkcjonowania tunelu Wisłostrady, przyszłych tunelu i stacji metra.

Wyjaśnił, że w związku z tym obecnie odbywają się skomplikowane prace związane z nawiercaniem tunelu Wisłostrady. _ - Dopóki roboty nie zostaną zakończone, dopóki nie zostaną przeprowadzone testy, nie będzie można mówić o terminie uruchomienia tunelu Wisłostrady i rozpoczęcia budowy metra pod spodem _ - powiedział.

Warszawskie metro wydrążą cztery tarcze TBM. Dwie tarcze przekopały już tunele o długości: 1,6 km i 1,5 km od strony Ronda Daszyńskiego. Natomiast po stronie praskiej, tarcza Wisła I jest w fazie rozruchu.

Centralny odcinek drugiej linii metra będzie miał siedem stacji (rondo Daszyńskiego, rondo ONZ, Świętokrzyska, Nowy Świat, Powiśle, Stadion, Dworzec Wileński) i połączy lewo- i prawobrzeżną Warszawę. Umowę na projekt i budowę centralnego odcinka drugiej linii metra stołeczny ratusz podpisał z włosko-turecko-polskim konsorcjum Astaldi, Gulermak i PBDiM Mińsk Mazowiecki w październiku 2009 r. Koszt inwestycji to 4,17 mld zł.

Czytaj więcej w Money.pl
Budowa metra niszczy ich domy? "Szczeliny" Mieszkańcy kamienic na Pradze skarżą się, że budowa II linii metra niszczy budynki.
Zostawią nocne kursy metra w Warszawie? Warszawscy radni opowiedzieli się dzisiaj za utrzymaniem nocnych kursów metra w weekendy; podczas sesji Rady Warszawy przyjęli w tej sprawie stanowisko.
Alarm bombowy w warszawskim metrze Stołeczna policja zatrzymała dowcipnisia. 27- latek poinformował policję o bombie podłożonej na stacji metra Centrum. Okazało się, że był to tylko fałszywy alarm.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)