Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Drugie expose Tuska. Rostowski tłumaczy skąd wziąć pieniądze

0
Podziel się:

Zdaniem ministra, najtrudniejsze dla Polski będą najbliższe lata 2013 i 2014.

Drugie expose Tuska. Rostowski tłumaczy skąd wziąć pieniądze
(PAP/Rafał Guz)

Wszystkie działania, o których mówił premier we wczorajszym _ drugim expose _ będą inicjowane w bieżącym oraz przyszłym roku. Zapewnił o tym minister finansów Jacek Rostowski, który zaznaczył, że efekty tych działań będą widoczne dopiero w następnych latach. Przedstawił też przygotowane przez rząd wyliczenia, obejmujące skutki działań, składających się na program zaprezentowany przez Donalda Tuska na sejmowej mównicy.

[aktualizacja 12:51]

Jacek Rostowski potwierdził, że aktualna jest suma 300 miliardów złotych, które miałyby wpłynąć do Polski z Unii Europejskiej w ramach nadchodzącej perspektywy finansowej.

- _ Będą te środki wpływały do Polski w latach 2014-20. Już przygotowujemy się do rozpisywania przetargów w 2013 roku, tak aby te środki mogły zaczynać napływać, normalnym, szerokim potokiem już od 2014 roku _ - mówił minister finansów.

POSŁUCHAJ JACKA ROSTOWSKIEGO:

Minister finansów odniósł się też do zapowiedzianego wczoraj przez premiera programu _ Inwestycje Polskie _ oraz inwestycji w infrastrukturę drogową.

- _ Lata 2013, 14 i 15 program Inwestycje Polskie, głównie finansowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego, ale także przez spółkę inwestycyjną Inwestycje Polskie. Lata 2013-15 40 mld złotych. 43 mld złotych to inwestycje w autostrady i drogi krajowe w latach 2013-15. Są to środki budżetowe _ - powiedział Rostowski.

POSŁUCHAJ JACKA ROSTOWSKIEGO:

Pozostałe wyliczenia obejmują między innymi: 30 miliardów na modernizację kolei, 10 miliardów na infrastrukturę naukową, 100 miliardów na programy wojskowe w ciągu dziesięciu lat oraz 60 miliardów na inwestycje w energetykę.

Jacek Rostowski przedstawił też strukturę żródeł wydatkowania środków do 2020 roku.

- _ Budżet państwa około 15 procent, przedsiębiorstwa państwowe i prywatne 13 procent, instytucje finansowe 16 procent, środki unijne 39 procent, współfinansowanie środków unijnych 17 procent _- wyliczał Rostowski.

POSŁUCHAJ JACKA ROSTOWSKIEGO:

Szczegóły dotyczące programu _ Inwestycje Polskie _ przedstawił minister skarbu Mikołaj Budzanowski. Konferencja obu ministrów była pierwszą z serii zaplanowanych przez rząd, a zapowiedzianych przez Donalda Tuska podczas wczorajszego wystąpienia w Sejmie.

Minister finansów Jacek Rostowski wyjaśniał także założenia polityki rządu w dziedzinie gospodarki. Jak mówił strategia ekonomiczna Polski na najbliższe lata będzie opierać się między innymi na stymulowaniu inwestycji i zatrudnienia.

Minister Rostowski odniósł się do niedawnych pomysłów na gospodarkę, zaprezentowanych przez PiS. Jak powiedział, opozycja proponuje rozdawnictwo, a rząd - rozwój.

- _ Nasza wizja w odróżnieniu od tej, którą wtedy krytykowałem jest oparta na środkach pochodzących z UE, z aktywizacji aktywów należących do państwa Polskiego ulokowanych w spółkach Skarbu Państwa, z aktywizacji środków samorządowych, ale także w dużej mierze z aktywizacji sektora prywatnego. Także zagranicznego _ - mówił Rostowski podczas konferencji.

POSŁUCHAJ JACKA ROSTOWSKIEGO:

Jacek Rostowski zapowiedział też, na czym w najbliższych latach będzie opierać się strategia gospodarcza Polski.

- _ Strategia rozwoju oparta jest na zwiększeniu, pobudzaniu i stymulowaniu inwestycji i zatrudnienia, w krótkim i średnim okresie. Szczególnie w latach 2013-14, bo są to lata, które będą najtrudniejsze na skutek kryzysu strefy euro _ - przekonywał minister finansów.

POSŁUCHAJ JACKA ROSTOWSKIEGO:

W długim okresie - jak mówił Jacek Rostowski - rządowa polityka rozwoju będzie oparta na _ prawdziwej polityce prorodzinnej _.

Konferencja obu ministrów miała związek z wczorajszym posiedzeniem Sejmu. Premier Donald Tusk na swój wniosek otrzymał podczas niego potwierdzenie wotum zaufania dla swego rządu. Zwracając się o nie przedstawił plany na 2013 r. Zapowiedział m.in. program _ Inwestycje polskie _, wydłużenie urlopów macierzyńskich do roku, 30 mld złotych inwestycji kolejowych oraz przetargi na nowe odcinki dróg. Wykluczył jednocześnie podnoszenie kosztów pracy, w tym - wbrew ostatnim doniesieniom prasy - _ ozusowienie _ tzw. umów śmieciowych.

Tusk mówił, że kluczowe są dwa priorytety: utrzymanie dodatniego wzrostu gospodarczego oraz utrzymanie miejsc pracy. Operatorem programu _ Inwestycje polskie _ ma zostać Bank Gospodarstwa Krajowego. W tym celu gabinet Tuska chce do 2015 r. uzyskać możliwości inwestycyjne na poziomie 40 mld zł, a w ciągu 6 lat - ok. 90 mld zł. Premier zapewnił, że będzie to możliwe bez naruszania bezpieczeństwa finansowego państwa, czyli obciążania deficytu lub długu publicznego. Według niego będzie to możliwe poprzez aktywne użycie zamrożonego obecnie kapitału - chodzi głównie o udziały w spółkach Skarbu Państwa.

Szef rządu zapowiedział kontynuację programu budowy bezpieczeństwa energetycznego i niezależności energetycznej Polski. Kontynuowana ma być budowa terminalu gazowego w Świnoujściu, a także tysiąca kilometrów gazociągów i magazynów na gaz, których pojemność do 2014 roku ma zwiększyć się z 1,5 do 3 mld m sześc.

Czytaj więcej w Money.pl
Rząd majstruje przy liczeniu długu publicznego Zgodnie z przygotowanym przez resort finansów kalendarzem prac przyjęcie przez rząd projektu założeń powinno odbyć się we wrześniu, a samo przyjęcie projektu ustawy na przełomie września i października.
Tak rząd będzie pomagał rodzicom. Podniosą progi Najwięcej zyskają na tym rodziny wielodzietne. O ulgę będą mogli starać się również zamożniejsi Polacy.
Rząd ma wotum. Kaczyński: "To nie było na poważnie" _ Przegraliście _ - twierdzą posłowie opozycji. Członkowie PO nic sobie z tego nie robią i otwarcie przyznają, że _ życzą sobie więcej takich porażek _.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)