Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Duże sklepy jutro nie pracują. Ostatnia chwila na zakupy

0
Podziel się:

Czynne będą tylko niektóre osiedlowe sklepiki, stacje benzynowe i apteki.

Duże sklepy jutro nie pracują. Ostatnia chwila na zakupy
(craftvision/iStockphoto)
bECxeGcB

Po raz kolejny w dniu Wszystkich Świętych będą zamknięte niemal wszystkie sklepy i centra handlowe. Zakupy będzie można zrobić w niektórych osiedlowych sklepikach. Będą też czynne stacje benzynowe, apteki i inne placówki użyteczności publicznej.

_ - W małych sklepikach za ladą może stanąć jedynie właściciel lub osoba zatrudniona na umowę zlecenie czy umowę o dzieło - _ podkreśla Danuta Rutkowska z Państwowej Inspekcji Pracy._ - Zakaz pracy obejmuje osoby zatrudnione na umowę o pracę. _

Kontrole Państwowej Inspekcji Pracy wykazały, iż Polacy przyzwyczaili się już do przepisów zakazujących handlu w święta. Do Państwowej Inspekcji Pracy wpływa coraz mniej skarg z tym związanych. Sami klienci też mówią, że nie brakuje im handlu w święta.

bECxeGcD

Za pracę w święta przysługuje inny dzień wolny lub wynagrodzenie dodatkowe powiększone o 100 procent za każdą godzinę pracy.
Tymczasem przepisy o zakazie handlu w święta są na tyle niejednoznaczne, że nie wiadomo, czy stacje benzynowe mogą czy nie mogą być czynne w dni świąteczne. Główny Inspektor Pracy Tadeusz Zając mówi jednak, że mogą, gdyż są to obiekty wyższej uzyteczności publicznej.

_ - Dla nas sprawa jest jasna. Od kilku lat stosujemy zasadę, że stacje benzynowe mogą handlować w święta - _ podkreśla Zając. Także Danuta Rutkowska zapewnia, że nie powinno być problemów z zakupieniem ani paliwa do samochodu, ani leków, ani zniczy czy kwiatów.

bECxeGde
KOMENTARZE
(0)