Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Duże zainteresowanie nowymi monetami z wizerunkiem Jana Pawła II

Duże zainteresowanie nowymi monetami z wizerunkiem Jana Pawła II

Bardzo dużym zaintersowaniem cieszą się nowe monety z wizerunkiem Jana Pawła Drugiego, które dziś do obiegu wprowadził Narodowy Bank Polski.

Przed siedzibą banku w Warszawie stoi długa kolejka chętnych, którzy chcą je kupić.


Są to monety kolekcjonerskie: złote, srebrne i srebrne platerowane jednostronnie złotem oraz dwuzłotowe monety powszechnego obiegu . Papież-Polak po raz dwunasty stał się motywem przewodnim monet emitownych przez NBP. To absolutny rekord w historii polskiej numizmatyki. Począwszy od 82 roku, do obiegu trafiło w sumie 47 rodzajów tych monet.

W najnowszej serii znajduje się dwuzłotowa moneta powszechnego obiegu. Została wybita w liczbie 4 milionów sztuk, dzięki czemu wielu Polaków będzie mogło mieć ją w domu.

Moneta złota przedstawia stylizowany wizerunek Jana Pawła Drugiego z chrzcielnicą z Bazyliki Mniejszej w Wadowicach oraz Bazylikę świętego Piotra w Rzymie. Jest to moneta o nominale stu złotych, którą wybito w liczbie prawie 19 tysięcy sztuk.

Rewers 10-złotowej monety srebrenej przedstawia papieża-Polaka na tle Bazyliki świętego Piotra w Rzymie, awers - chrzcielnicę z Bazyliki Mniejszej w Wadowicach. Tę monetę wybito w nakładzie 170 tysięcy sztuk.

Rewers monety srebrnej platerowanej jednostronnie złotem to wizerunek Ojca Świętego na tle chrzcielnicy z bazyliki w Wadowicach, awers - to obraz dwóch dłoni. Moneta ma nominał 10 złotych i wybito ją w liczbie 176 tysięcy sztuk.
IAR
Czytaj także
Polecane galerie