Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dwa tysiące firm miesięcznie korzysta z ulgi w VAT na złe długi

0
Podziel się:

Wprowadzona w drodze tzw. trzeciej ustawy deregulacyjnej nowelizacja ustawy o VAT zmieniła m.in. zasady korzystania z ulgi w VAT na złe długi.

Dwa tysiące firm miesięcznie korzysta z ulgi w VAT na złe długi
(alonzo76ok/CC/Flickr)
bFggQqad

Po nowelizacji przepisów od stycznia mniej więcej dwa tysiące firm miesięcznie korzysta z ulgi w VAT na złe długi - poinformowało Ministerstwo Finansów. Według fiskusa wzrasta zainteresowanie przedsiębiorców tym rozwiązaniem.

Wprowadzona w drodze tzw. trzeciej ustawy deregulacyjnej nowelizacja ustawy o VAT zmieniła m.in. zasady korzystania z ulgi w VAT na złe długi. Skrócono termin na rozliczenie tzw. złych długów ze 180 dni do 150, wprowadzono też rozwiązania dyscyplinujące firmy, które zalegają z zapłatą faktur. Zgodnie z obowiązującymi od stycznia tego roku przepisami, jeżeli dłużnik nie uregulował faktury w ciągu 150 dni, musi złożyć korektę deklaracji podatkowej VAT i odprowadzić naliczony w niej podatek do urzędu skarbowego. Prawo do korekty i odzyskania odprowadzonego podatku przysługuje też wierzycielowi, który nie uzyskał zapłaty w terminie.

_ Ilość zawiadomień o skorygowaniu podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku należnego (VAT-ZD) waha się miesięcznie w granicach dwóch tysięcy, zaś kwota skorygowanego podatku należnego z tego tytułu, to rząd ponad 20 milionów złotych (miesięcznie) _ - poinformowało biuro prasowe resortu finansów. Ministerstwo zaznaczyło, że nie dysponuje jednak odpowiednimi danymi za rok ubiegły, co mogłoby umożliwić obiektywną ocenę, czy zainteresowanie ulgą na złe długi w VAT zwiększyło się. _ Subiektywnie - taki wzrost jest sygnalizowany przez organy podatkowe _ - dodano.

bFggQqaf

MF zaznaczyło, że ulga na złe długi jest neutralna dla budżetu państwa. _ Zgodnie z obowiązującymi regulacjami w tym zakresie, w przypadku dokonywanej przez podatnika (wierzyciela) korekty podstawy opodatkowania oraz podatku należnego, analogiczna korekta powinna nastąpić po stronie podatku naliczonego u podatnika (dłużnika). Mając powyższe na uwadze, Ministerstwo Finansów nie przewidywało i nie przewiduje skutków finansowych z tego tytułu mających wpływ na dochody budżetu państwa w 2013 r. _ - wskazano.

MF zaznaczyło, że monitoruje skalę wykorzystania procedury ulgi na złe długi przez przedsiębiorców. Zebrane przez dłuższy czas informacje pozwolą ministerstwu ocenić funkcjonalność wprowadzonych rozwiązań legislacyjnych i stopień zainteresowania nimi firm.

Doradca podatkowy z kancelarii Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy Konrad Piłat zwrócił uwagę, że wprowadzona w tym roku zmiana jest przyjazna wierzycielom. Według niego przepisy obowiązujące do końca ubiegłego roku nie zachęcały ich do korzystania z ulgi na złe długi.

_ - Musieli oni zawiadomić dłużnika, że jeżeli nie zapłaci faktury w określonym terminie, to skorzystają z ulgi na złe długi, co będzie skutkowało koniecznością zapłaty podatku przez kontrahenta zalegającego z płatnością. Wierzyciele niezbyt chętnie korzystali z ulgi, bowiem obawiali się utraty kontraktów. Zgodnie z obecnymi przepisami dłużnik ma obowiązek skorygowania deklaracji i zapłaty podatku naliczonego bez względu na to, czy wierzyciel chce skorzystać z ulgi na złe długi, czy nie _ - wyjaśnił Piłat.

bFggQqal

Jego zdaniem zmiana wydaje się bardzo sensowna - wymusza regulowanie należności w terminie bez konieczności angażowania wierzyciela w ten proces. Piłat zwrócił też uwagę, że w nowelizacji wprowadzono karę finansową dla firm, które nie zapłacą w terminie faktury i jednocześnie nie odprowadzą podatku do urzędu skarbowego.

_ - Grozi za to kara w wysokości 30 proc. podatku wynikającego z niezapłaconych faktur. To dodatkowy bat na dłużników, dyscyplinujący ich do regulowania należności _ - powiedział Piłat.

Czytaj więcej w Money.pl
Opłaca się wieszać flagę. Można ją odliczyć Interpelację w tej sprawie skierował do resortu finansów poseł PiS Stanisław Szwed.
Przełomowy wyrok dla firm. W jakiej sprawie? Spór o podatek od polis wykupionych przez pracodawców dla pracowników wyjeżdżających w zagraniczne podróże służbowe, jest jednym z wielu toczących się w Polsce o tzw. nieodpłatne świadczenia.
Oferuje ulgi podatkowe, by zachęcić biznes Ulgi w podatku od zysków przy sprzedaży małych firm oraz inne kroki mające przyciągnąć przedsiębiorców, zniechęconych wysokimi podatkami.
bFggQqaG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)