Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dwie oferty kupna kopalni Silesia

0
Podziel się:

Jednym z oferentów jest spółka, założona przez pracowników kopalni.

Dwie oferty kupna kopalni Silesia
(LHOON/CC/Flickr)

Jednym z oferentów jest spółka, założona przez pracowników. Wczoraj minął termin składania ofert.

Jak poinformował rzecznik Kompanii, Zbigniew Madej, 28 października odbędzie się jawne posiedzenie komisji. Wtedy zgłoszone oferty zostaną otwarte i sprawdzone._ - Następnie komisja podejmie decyzję o dopuszczeniu ofert do dalszego postępowania, którego końcowym etapem będzie zaproszenie do rokowań w sprawie sprzedaży Silesii _ - podał Madej.

Od środy wiadomo, że jednym z oferentów jest Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia (PGS) - spółka powołana przez pracowników kopalni. Informował o tym szef Solidarności w _ Silesii _ i jeden z inicjatorów powołania spółki Dariusz Dudek. KW nie ujawnia, kto złożył drugą ofertę.

W latach 2007-2008 o kupno Silesii zabiegała szkocka grupa Gibson, ale nie dopełniła formalności i przetarg unieważniono. Specjalny zespół zarekomendował ponowną próbę sprzedaży kopalni; na zaproszenie odpowiedziała m.in. Enea, która jednak ogłosiła, że z powodu wątpliwości natury biznesowej nie złoży oferty wiążącej.
Zgodnie z zaproszeniem do rokowań, ich przedmiotem mają być m.in.: proponowana przez inwestora cena netto, zamierzenia inwestycyjne i szacunkowa wysokość planowanych nakładów oraz ochrona miejsc pracy. Przedstawiciele KW zaznaczali jednak wcześniej, że ważna będzie również gwarancja uzyskania koncesji na eksploatację węgla, a to wiąże się z wiarygodnością finansową inwestora i możliwościami zapewnienia przez niego odpowiedniego kapitału.

Związkowcy z _ Silesii _ i przedstawiciele będącej w organizacji spółki PGS prowadzili w ostatnich tygodniach - jak sami mówią - rozmowy z potencjalnymi inwestorami. Zdaniem Dudka, ich przebieg napawa optymizmem. Związkowcy mówią o kilku potencjalnych inwestorach, zarówno z kapitałem polskim, jak i zagranicznym.

Według wcześniejszych informacji _ Silesia _, formalnie będąca częścią kopalni _ Brzeszcze-Silesia _, wydobywa ok. 300-500 ton węgla na dobę. To ponad 20-krotnie mniej od średnich kopalń KW, gdzie dobowe wydobycie sięga 8-9 tys. ton. Miesięcznie przynosi ok. 7-9 mln zł strat. Ewentualnej likwidacji zakładu sprzeciwiają się związki. Argumentują, że po inwestycjach i udostępnieniu nowych pokładów kopalnia może wydobywać dobry jakościowo węgiel i przynosić zyski.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)