Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dworce przejdą w ręce samorządów

0
Podziel się:

Gminy, starostwa lub urzędy marszałkowskie będą mogły przejmować dworce od 2009 roku.

Dworce przejdą w ręce samorządów
(PAP/Tomasz Gzell)
bECDTGSt

*Tak wynika z projektu ustawy, która umożliwia bezpłatne przejmowanie dworców od PKP przez gminy, starostwa lub urzędy marszałkowskie. * Według _ Polska _ w przyszłym roku, gdy ustawa wejdzie w życie, samorządy będą mogły złożyć do PKP wnioski o przejęcie dworców. Kolej nie będzie mogła odmówić, nawet jeśli majątek, który oddaje za darmo, wart jest, tak jak w przypadku Dworca Centralnego, około miliarda złotych.

Jednak, co podkreśla _ Polska _, jest jednak warunek - samorządy będą musiały zadbać o porządek i odpowiadać za stan techniczny dworca.

Samorządy będą mogły wystąpić o pieniądze na modernizację i dofinansowanie przejmowanych obiektów z funduszy unijnych. Dotacje z Funduszu Infrastruktury i Środowiska mogą wynieść nawet 70 procent wartości inwestycji. **

bECDTGSv

ZOBACZ TAKŻE:

Założenia w projekcie ustawy powinny więc cieszyć obie strony - uważa dziennik _ Polska _. PKP pozbędzie się problemu, czyli niszczejących dworców, w które musiałyby zainwestować kilkanaście miliardów złotych, natomiast samorządy dostają bardzo wartościowe tereny usytuowane zwykle w centrach miast.

Dziennik _ Polska _ zauważa, że w Europie Zachodniej większość dworców należy albo do prywatnych firm, albo do miast. I tak, na przykład jeden z głównych dworców kolejowych w Londynie, Victoria Station, w całości należy do prywatnych inwestorów, natomiast lśniące czystością dworce w Niemczech w większości zostały sprzedane samorządom.

bECDTGSW
KOMENTARZE
(0)