Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dymisja rządu. Co z odprawami?

0
Podziel się:

Odwołany i ponownie powołany minister - o ile jego pensja nie zmniejszy się - nie powinien dostać odprawy.

Dymisja rządu. Co z odprawami?
(PAP/Jacek Turczyk)

Odchodzący minister nie może zrzec się przysługującej mu odprawy - mówi ekspertka prawa pracy dr Monika Gładoch. Odwołany i ponownie powołany minister - o ile jego pensja nie zmniejszy się - nie powinien jednak dostać odprawy.

Zgodnie z ustawą o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe odwołani właśnie przez prezydenta ministrowie zachowują prawo do dotychczasowego wynagrodzenia przez okres: miesiąca (jeżeli funkcję pełnili przez okres nie dłuższy niż 3 miesiące); dwóch miesięcy (jeżeli funkcję swoją pełnili przez okres dłuższy niż 3 miesiące i nie dłuższy niż 12 miesięcy); oraz trzech miesięcy (jeżeli na stanowisku spędzili więcej niż rok).

Ustawa wprowadza jednak zastrzeżenie. Jeśli osoba odwołana podejmie w czasie, którym przysługuje jej odprawa, inną pracę, to otrzyma jedynie dodatek wyrównawczy stanowiący różnicę między wynagrodzeniem pobieranym na kierowniczym stanowisku państwowym a wynagrodzeniem pobieranym w nowym miejscu pracy.

Jeśli więc nowe wynagrodzenie ministra będzie równe dotychczasowemu, nie powinien otrzymać dodatku wyrównawczego. Potwierdziła to w rozmowie z PAP dr Monika Gładoch.- _ Odprawa lub dodatek będzie przysługiwał tym ministrom, którzy z rządu odejdą i nie podejmą równie dobrze płatnej pracy _ - mówiła.

Zgodnie z medialnymi spekulacjami do nowego rządu nie wróci np. kierujący MSW Bartłomiej Sienkiewicz. Ministrem był od lutego 2013 roku, a więc dłużej niż rok. Jak informuje MSW, wynagrodzenie Sienkiewicza wynosi obecnie 14 tys. 223 zł brutto (na kwotę składa się wynagrodzenie zasadnicze, dodatek funkcyjny oraz dodatek za wysługę lat)
. O ile więc b. szef MSW nie znajdzie przez trzy miesiące pracy, to powinien otrzymać jeszcze trzy dotychczasowe pensje - w sumie ok. 42 tys. 670 zł.

Gładoch podkreśliła, że zgodnie z kodeksem pracy żaden odchodzący minister nie może po prostu _ zrzec się _ tego dodatkowego wynagrodzenia. _ Takie zrzeczenie się miałoby charakter wyłącznie honorowy, pracodawca i tak musi odprawę wypłacić _ - podkreśliła. _ Zgodnie z prawem pracy nawet najmniejszej części wynagrodzenia nie można się zrzec _ - mówiła ekspertka.

_ - Jeśli jakiś minister chciałby się skutecznie zrzec odprawy, lepiej jest dla niego przyjąć ją i publicznie ogłosić, że pieniądze te przeznacza w drodze darowizny na jakiś szczytny cel. To byłoby realne i wykonalne zgodnie z prawem _ - powiedziała Gładoch. Jedynym przypadkiem, w którym pracodawca może nie wypłacić odprawy jest ewentualne niegodne zachowanie osoby, której takowa przysługuje.

_ Jeśli pobranie odprawy byłoby niegodne, pracodawca mógłby odmówić wypłaty odprawy powołując się na zasady współżycia społecznego. W takim przypadku pracownik może jednak wnieść roszczenie i sprawę rozstrzygnie sąd _ - powiedziała. _ Tu chodzi jednak raczej o przypadek, że minister obejmuje stanowisko na kilka dni, sprzeniewierza pieniądze, po czym odwołany domaga się odprawy _ - zaznaczyła Gładoch.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/231/m318695.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/nowy;premier;ewa;kopacz;zmieni;ministra;kultury,72,0,1615944.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Ewa Kopacz zmieni ministra kultury? - _ To przecież jest decyzja premiera, a nie moja. Ale jestem gotowa pełnić tę funkcję, jeśli tylko zostanie mi ona powierzona _ - przyznaje Małgorzata Omilanowska.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/170/m318378.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/prezydent;spotka;sie;z;marszalek;kopacz;w;piatek,216,0,1615064.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Prezydent zwleka? Spotanie z Kopacz dopiero... Prezydent Bronisław Komorowski zaprosił na spotkanie do Belwederu kandydatkę koalicji PO-PSL na premiera, marszałek Kopacz.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/113/m318577.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/dymisja;rzadu;konstytucja;nie;precyzuje;wszystkiego,23,0,1614615.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Donald Tusk nie musi robić tego osobiście Przepisy konstytucji nie precyzują, czy Prezes Rady Ministrów składa osobiście swoją dymisję na ręce prezydenta - powiedział konstytucjonalista profesor Marek Chmaj.
wiadomości
waluty
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)