Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dymisja Waldemara Pawlaka faktem. Relacja na żywo

0
Podziel się:

Nowy szef PSL-u nie spieszy się ze wskazaniem kandydata na to stanowisko.

Dymisja Waldemara Pawlaka faktem. Relacja na żywo
(PAP/Tomasz Gzell)

Premier Donald Tusk przyjął dymisję Waldemara Pawlaka - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Janusz Piechociński nie spieszy się ze wskazaniem kandydata na stanowisko ministra gospodarki. Tak wyglądało jego spotkanie z premierem.

[aktualizacja: 20:36]

Janusz Piechociński rozmawiał z Donaldem Tuskiem przez telefon, po tym jak ten zakończył trwające 45 minut spotkanie z Waldemarem Pawlakiem, byłym szefem PSL-u, obecnie zdymisjonowanym wicepremierem i ministrem gospodarki. Rozmowa trwała 6 minut. O tym, że odbędzie się przez telefon poinformował na Twitterze rzecznik rządu Paweł Graś.

Graś dopytywany, dlaczego szef rządu nie spotkał się osobiście z Piechocińskim, napisał na Twitterze: _ Premier prowadzi dzisiaj konsultacje w sprawie budżetu UE. Dziś rozmowa telefoniczna i ustalenie harmonogramu dalszych działań _.

Piechociński po rozmowie z szefem rządu był pytany w TVN 24, czy zaproponował Tuskowi nowego kandydata na ministra gospodarki. Był też pytany, czy jest prawdopodobny wariant, że sam zostanie wicepremierem bez teki, a Ministerstwem Gospodarki będzie zarządzał inny polityk PSL.

_ - Umówiliśmy się na dłuższą rozmowę w tej sprawie. Nie mówiliśmy o żadnych wariantach. Odłożyliśmy to na oddzielne spotkanie kierownictwa. Pojutrze jest spotkanie 16 prezesów wojewódzkich organizacji. Tam przedstawię swoje koncepcje w sprawie funkcjonowania partii, klubu parlamentarnego. Jutro mam posiedzenie klubu parlamentarnego poszerzone o członków rządu _ - odpowiedział Piechociński.

Szef PSL podkreślił, że proponował Pawlakowi, aby do końca stycznia pozostał ministrem gospodarki. _ Waldek jednak nie przyjął tej sugestii i stanowczo mówił, że chce czystych, racjonalnych rozwiązań i teraz wybierze się na urlop _ - dodał.

Piechociński relacjonował ponadto, że rozmowa z Tuskiem dotyczyła także najbliższego unijnego szczytu, który poświęcony będzie kwestii nowego wieloletniego budżetu UE.

Ponadto, jak zapowiadał na popołudniowej konferencji, nie _ wnosił o korektę personalną w składzie Rady Ministrów _. Nie zaproponował także kandydatury na stanowisko ministra gospodarki i wicepremiera, ponieważ uprawnienia w kwestiach kadrowych w PSL ma Naczelny Komitet Wykonawczy, który zostanie wyłoniony dopiero 1 grudnia.

_ - Decyzje kadrowe w tym obszarze suwerennie przypisane są nie do funkcji prezesa i do prezesa, tylko do Naczelnego Komitetu Wykonawczego i dopiero z kandydatem zatwierdzonym przez NKW pójdę do premiera Tuska _ - wyjaśnił.

Piechociński poinformował także premiera, że jest _ świeżo po rozmowie _ z ministrem rolnictwa Stanisławem Kalembą z PSL-u, który pozostanie na swoim stanowisku. O tym samym poinformował także minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

W rozmowie z Donaldem Tuskiem przedstawił także _ wolę silnej współpracy, kontynuowania koalicji _ i życzył premierowi, by na _ niepewnym szczycie europejskim uzyskał maksymalnie dużo _.

Prezes PSL zadeklarował też w rozmowie z premierem, że PSL nie tylko w przestrzeni politycznej, ale i społecznej, _ wspiera premiera i przedstawicieli polskiego rządu z całą mocą _. _ - Uczestniczymy w historycznych procesach i chcemy optymalnego rozwiązania dla Polski _ - podkreślił.

Wcześniej dzisiejszego dnia, Piechociński mówił, że decyzja sobotniego kongresu PSL ws. koalicji PO-PSL jest jednoznaczna: _ do wyborów parlamentarnych ta koalicja nie ma realnej alternatywy _. _ Chcemy stworzyć dla tego rządu i dla tej koalicji bardzo mocne zaplecze _ - powiedział nowy szef ludowców.

Z kolei w najbliższą środę - poinformował szef PSL - na godz. 11 zwołał naradę prezesów organizacji regionalnych, _ aby wykorzystać możliwości konsultacyjne _. Dodał, że podczas narady chce przedstawić plan działania, _ skorygowany _ - jak mówił - po decyzji Pawlaka o odejściu z rządu.

Poseł PSL Józef Zych, wybrany na sobotnim kongresie na honorowego prezesa Stronnictwa, powiedział, że koncepcja Piechocińskiego jako prezesa jest przez niego _ uznana i popierana _. Jego zdaniem jednym z wyzwań stojących przed nowym liderem będzie _ uporządkowanie współpracy parlamentarnej w ramach koalicji _.

Czytaj więcej w Money.pl
Piechociński ma pomysł dla Pawlaka Nowy prezes PSL nie da szybko odejść w cień poprzedniemu. Dlaczego?
Oni mogą zawalczyć o schedę po Pawlaku Nowy szef PSL musi szybko podjąć decyzję czy sam wchodzi do rządu czy szuka nowego kandydata i realizuje swoją dotychczasową koncepcję.
Zaskakujące plany nowego szefa PSL Intensywną pracę Janusz Piechociński zaczyna już od poniedziałku. Zobacz, z kim chce się spotkać najpierw.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)