Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dyrektywa tytoniowa. Polska podpisuje sprzeciw

0
Podziel się:

Polska i osiem innych krajów UE podpisały deklarację wzywającą do uwzględnienia tytoniu przy dopłatach do produkcji rolnej.

Dyrektywa tytoniowa. Polska podpisuje sprzeciw
(16 Miles of String/CC/Flickr)
bECiqRkl

Zgodnie z czerwcowym porozumieniem w sprawie reformy Wspólnej Polityki Rolnej, od 2015 roku tytoń nie będzie mógł być wspierany środkami UE.

Poza Polską deklarację podpisały dzisiaj w Brukseli podczas spotkania ministrów rolnictwa: Rumunia, Bułgaria, Chorwacja, Francja, Grecja, Węgry, Włochy i Hiszpania. Tymczasem w UE trwa spór o dyrektywę tytoniową, która ma zakazać sprzedaży w UE papierosów mentolowych i slimów, czemu sprzeciwia się Polska.

Ministrowie rolnictwa dyskutują dzisiaj o negocjacjach z Parlamentem Europejskim w sprawie budżetowych aspektów reformy WPR na lata 2014-2020. Ogólne porozumienie ws. pozostałych kwestii - m.in. listy sektorów objętych dopłatami do produkcji rolnej - zostało zawarte między krajami UE a PE w czerwcu. Komisarz UE ds. rolnictwa Dacian Ciolos zasugerował podczas konferencji prasowej po pierwszej części poniedziałkowego spotkania ministrów, że powrót do tej listy byłby ponownym otwarciem porozumienia z czerwca.

bECiqRkn

_ - Moim zdaniem sprawa tytoniu została zamknięta, chociaż Rada UE może podjąć inną decyzję _ - powiedział Ciolos. W deklaracji dziewiątki czytamy, że wyłączenie produkcji tytoniu z dopłat do produkcji rolnej stanowi _ nieusprawiedliwioną dyskryminację _.

_ - Plantatorzy tytoniu już raz zostali ukarani poprzez obcięcie wparcia (unijnego) o połowę podczas poprzedniej reformy WPR zostali oni nawet wykluczeni z dopłat bezpośrednich w niektórych krajach członkowskich ze względu na małe obszary uprawne _ - napisano. Dodano, że uprawa tytoniu i jego przetwarzanie wciąż daje 400 tys. miejsc pracy, a porzucenie upraw spowodowałoby poważne straty środowiskowe, społeczne i ekonomiczne.

Tymczasem trwa przeciąganie liny między ministrami a PE w sprawie dokończenia negocjacji dotyczących budżetowych aspektów reformy WPR. Spór trwa między innymi o możliwość przesuwania środków między dwoma filarami WPR (programem rozwoju wsi i dopłatami bezpośrednimi) oraz o ograniczanie dopłat dla największych gospodarstw rolnych. Ministrowie powołują się na ustalenia lutowego szczytu budżetowego, który uzgodnił te kwestie, a PE domaga się zmian, nie chcąc, by uzgodnienia zapadały _ za jego plecami _.

_ - Biorąc pod uwagę ustalenia Rady Europejskiej (szczytu UE), nasze pole manewru jest ograniczone, ale Rada UE chce znaleźć rozwiązanie, by reforma polityki rolnej mogła wejść w życie 1 stycznia 2014 r. _ - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji reprezentujący litewską prezydencję minister rolnictwa Vigilijus Jukna.

bECiqRkt

Komisarz Ciolos przestrzegł, że jeśli kraje UE i PE nie dogadają się w tym tygodniu, to nie będzie możliwe uzgodnienie przepisów w tym roku. _ Pewne płatności nie będą uruchomione (w 2014 r.), ponieważ nie będzie do tego podstawy prawnej _ - powiedział. Wyjaśnił, że chodzi o _ pewne kategorie płatności, zwłaszcza w obszarze rozwoju wsi _. Prezydencja ma spotkać się z przedstawicielami PE na kolejnych negocjacjach we wtorek. W pierwszym filarze WPR, czyli dopłatach rolnych, w 2014 r. mają obowiązywać zasady przejściowe, a dopiero od 2015 r. miałyby być wdrożone w pełni zapisy reformy.

PE i kraje UE porozumiały się wstępnie w sprawie reformy Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014-2020 w czerwcu. Negocjatorzy pozostawili wówczas do uzgodnienia kwestie związane z wieloletnim budżetem UE. Reforma przewiduje m.in. uzależnienie 30 proc. dopłat od realizowania przez rolników wymogów ekologicznych, takich jak utrzymywanie pastwisk, obszarów proekologicznych oraz dywersyfikacja upraw.

Czytaj więcej w Money.pl
Sześciu ministrów nie chce dyrektywy tytoniowej Komisja Europejska planuje zakazać sprzedaży papierosów mentolowych i slimów. Polska na tym straci.
Przez Brukselę stracimy ponad 3 mld złotych? Sprzeciw Polski nic nie dał, w Parlamencie Europejskim powstał plan ostrych ograniczeń w produkcji papierosów.
Dyrektywa tytoniowa do kosza? Są przeciw Prace nad propozycją nowych przepisów dotyczących papierosów rozpoczęły się dzisiaj na posiedzeniu komisji rynku wewnętrznego i ochrony konsumentów PE.
bECiqRkO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)