Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dzień weteranów zagranicznych misji

0
Podziel się:

Żołnierze, którzy wracają z zagranicznych misji często długo dochodzą do zdrowia. Niektórzy miesiącami muszą leczyć się z lęków i psychicznych urazów.

Dzień weteranów zagranicznych misji
(Anna Pawlak/isaf.wp.mil.pl)

Ryzykują zdrowiem i życiem. Żołnierze, którzy wracają z zagranicznych misji często długo dochodzą do zdrowia. Niektórzy miesiącami muszą leczyć się z lęków i psychicznych zahamowań. Główne uroczystości odbędą się we Wrocławiu.

We Wrocławiu odbędą się centralne obchody Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ.

Zaplanowano uroczystą mszę świętą we wrocławskim Kościele Garnizonowym, pokazy musztry paradnej oraz sprzętu wojskowego. Będzie można również zobaczyć zrekonstruowany punkt kontrolny sojuszniczych sił ISAF w Afganistanie. Odsłonięta ma zostać też figurka Krasnala-Weterana, a nad centrum miasta przeleci wojskowy samolot transportowy C295.

W Klinice Psychiatrii i Stresu Bojowego Wojskowego Instytutu Medycznego leczy się chorąży Robert Kuzajewski. Brał udział w misji w Afganistanie, gdzie został ranny odłamkami podczas patrolu. _ Do tej pory wiele z nich tkwi we mnie _ - mówił żołnierz.

Z Afganistanu został przewieziony do specjalistycznego szpitala wojskowego za granicą. Fizycznie doszedł do siebie po miesiącu. Żołnierz wrócił do służby w kraju, ale wtedy pojawiły się problemy osobiste. Zaczął się izolować od rodziny i przyjaciół, a codziennością stały się lęki.

Przyznaje, że wspomnienia o wydarzeniach w Afganistanie przywoływały do niego nawet odgłosy fajerwerków czy burzy. _ Wtedy czuło się wewnętrzny niepokój nawet z uciskiem w klatce piersiowej _ - mówił Kuzajewski.

Psycholog z Kliniki Psychiatrii i Stresu Bojowego Maciej Zbyszewski podkreśla, że fachowa pomoc jest takim żołnierzom bardzo potrzebna. Często nie zdają sobie sprawy z problemu, a stres wpływa na relacje w rodzinie. Problemy tej natury dotykają też rodziny żołnierzy wyjeżdżających na misje - myślą o swoich bliskich, a każda informacja o ataku na polski patrol to kolejny stres. Po powrocie do kraju niektórzy żołnierze nie radzą sobie ze stresem, mają problemy w komunikacji z bliskimi, czasem wpadają w alkoholizm, może też pojawić się przemoc w rodzinie.

Żołnierze biorący udział w misjach zagranicznych i ich rodziny mogą korzystać z bezpłatnej pomocy psychologów, jednak na terapię z psychologami decydują się nieliczni. Wielu weteranów twierdzi, że wciąż wśród żołnierzy panuje stereotyp silnego mężczyzny, który nie ma problemów nawet po traumatycznych przeżyciach.

Uchwalona w 2011 r. ustawa o weteranach ustanowiła 29 maja Dniem Weterana Działań poza Granicami Państwa. Tego samego dnia przypada też Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ustanowiony w 2002 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Czytaj więcej w Money.pl
Weterani chcą od MON odszkodowań Pięciu polskich żołnierzy rannych w misjach domaga się zadośćuczynienia, renty i odszkodowania. Ile chcą?
Balcerowicz mówi o korzyściach z wojny Z punktu widzenia Polski na udziale w operacji w Iraku skorzystało głównie wojsko. Misja pokazała jego słabości i przyspieszyła zmiany - ocenił profesor.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)