Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dziesięć rejonów kopalń szczególnie niebezpiecznych

0
Podziel się:

W jednym z nich w minionych dwóch miesiącach ponad sto razy stwierdzano zbyt wysokie stężenie metanu.

Dziesięć rejonów kopalń szczególnie niebezpiecznych
(Aleksandr Kondratuk/RIA Novosti/EAST NEWS)

W kopalniach węgla kamiennego jest obecnie dziesięć rejonów, uznanych przez nadzór górniczy za szczególnie niebezpieczne - podał Wyższy Urząd Górniczy. W jednym z nich w minionych dwóch miesiącach ponad sto razy stwierdzano zbyt wysokie stężenie metanu.

Rejony szczególnego nadzoru wyznaczane są w kopalniach od dwóch lat. Są one skrupulatnie monitorowane i częściej od innych kontrolowane przez inspektorów. Liczba i umiejscowienie takich rejonów zmieniają się w zależności od uruchamiania nowych ścian wydobywczych w kopalniach i likwidacji wyeksploatowanych.

Obecnie najwięcej takich miejsc - cztery - jest w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej (po dwa w kopalniach Krupiński i Budryk), a po trzy w kopalniach Kompanii Węglowej (Bielszowice, Bobrek-Centrum i Sośnica-Makoszowy) oraz Katowickiego Holdingu Węglowego (dwie ściany w kopalni Murcki-Staszic, jedna w kopalni Mysłowice-Wesoła).

Wczoraj na kilka godzin wstrzymano wydobycie węgla z jednej ze ścian w kopalni Murcki-Staszic, już drugi raz w ciągu ostatniego miesiąca. Powodem było przekroczenie dopuszczalnych stężeń metanu.

_ - W ciągu zaledwie ośmiu tygodni eksploatacji - ścianę uruchomiono 12 listopada 2012 r. - odnotowano tam aż 102 przekroczenia dopuszczalnych stężeń metanu _ - wskazała rzeczniczka Wyższego Urzędu Górniczego Jolanta Talarczyk.

Eksploatację z niebezpiecznej ściany wznowiono po przewietrzeniu rejonu i poprawnym zamontowaniu i skalibrowaniu czujnika metanometrii automatycznej. Przekroczenia, które były przyczyną zatrzymania robót, stwierdzono pomiarami ręcznymi podczas kontroli przeprowadzonej przez jednego z inspektorów katowickiego urzędu górniczego.

_ - Jeden z czujników był zabudowany poza miejscem najwyższych nagromadzeń tego niebezpiecznego gazu _ - powiedziała rzeczniczka. Oznacza to, że choć system metanometrii w tym rejonie był sprawny, nie wykazał przekroczenia stężenia metanu - wykrył to natomiast inspektor, korzystając z ręcznego przyrządu.

Z danych WUG wynika, że metanowość w rejonie tej ściany relatywnie nie jest duża w porównaniu do sytuacji w innych kopalniach - wynosi ok. 15 m sześciennych metanu na minutę. Ilość przekroczeń dopuszczalnych stężeń metanu wynika natomiast z przyjętego sposobu przewietrzania ściany.

_ - Taki sposób przewietrzania wymusza stosowanie znacznej ilości pomocniczych urządzeń wentylacyjnych - wentylatorów lutniowych, strumienic, przegrody wentylacyjnej - oraz dodatkowych zabezpieczeń w postaci czujników metanometrycznych. To przysparza problemów organizacyjnych i zwiększa ryzyko popełnienia błędu _ - wyjaśniła rzeczniczka WUG.

Czytaj więcej w Money.pl
Jest groźba zamachów terrorystycznych Uroczystościom towarzyszą wzmożone środki bezpieczeństwa wywołane obawami przed zamachami terrorystycznymi.
Posłowie będą mieli lepszą ochronę Wśród planowanych zabezpieczeń jest - poinformowała Ewa Kopacz - między innymi lepszy system obserwowania przez ochronę terenu Sejmu.
Płonie zabytkowy pałac. Goście ewakuowani Na miejscu pracuje 12 jednostek straży pożarnej. W sumie od piątku w Polsce wybuchło 1312 pożarów.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)