Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dżihadyści w Iraku. Amerykanie chcą wymiany informacji o Iraku z Iranem

0
Podziel się:

Jesteśmy zainteresowani kontaktowaniem się z Iranem - tak, by Irańczycy wiedzieli, co my myślimy, byśmy dzielili się informacjami w celu uniknięcia błędów.

Dżihadyści w Iraku. Amerykanie chcą wymiany informacji o Iraku z Iranem
(AP/Fotolink/East News)
bEIPPhoB

Sekretarz stanu USA John Kerry powiedział, że USA rozważają kontaktowanie się z Iranem w celu wymiany informacji o ofensywie sunnickich dżihadystów w Iraku, ale nie współpracę z Teheranem w tym kryzysie.

_ - Jesteśmy zainteresowani kontaktowaniem się z Iranem - tak, by Irańczycy wiedzieli, co my myślimy, a my znali ich ocenę; byśmy dzielili się informacjami w celu uniknięcia błędów _ - powiedział Kerry w wywiadzie dla telewizji NBC News.

Pytany, czy USA rozważają ścisłą współpracę z Iranem, odpowiedział przecząco i oświadczył, że nie wie, skąd biorą się opinie, iż Waszyngton rozważa koordynowanie działań z Iranem.

bEIPPhoD

Zapytany o możliwość amerykańskich ataków z powietrza przeciw rebeliantom, Kerry odparł, że nie są one wykluczone, a do dyspozycji prezydenta Baracka Obamy pozostają wszystkie warianty działania.

Szef irackiego MSZ Hosziar Zebari powiedział dziennikarzom wczoraj, że Bagdad zwrócił się do USA o przeprowadzenie operacji z powietrza przeciwko rebeliantom z Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu (ISIL). Opanowali oni w ciągu minionego tygodnia znaczną część północnego Iraku.

Jak informował do tej pory Waszyngton, Obama rozważa różne opcje, w tym militarne, aby wesprzeć irackie władze wobec sunnickiej ofensywy. Wśród tych możliwości wymienia się ataki prowadzone przez samoloty bojowe lub drony czy zwiększenie pomocy dla Bagdadu w dziedzinie szkoleń lub wywiadu.

Zobacz jak kurdyjskie siły bezpieczeństwa walczą z bojownikami

bEIPPhoJ

W poniedziałek Pentagon oświadczył, że podczas negocjacji nuklearnych z Iranem w tym tygodniu USA mogą poruszyć kwestię sytuacji wewnętrznej w Iraku, ale Waszyngton nie będzie koordynował z Teheranem swej ewentualnej akcji zbrojnej przeciw irackim rebeliantom.

Premier Iraku Nuri al-Maliki jest szyitą, wiele lat mieszkał w Iranie, podobnie jak inni przeciwnicy polityczni irackiego dyktatora Saddama Husajna, i jest wiernym sojusznikiem Teheranu. Związki obydwu krajów mają też podłoże strategiczne, jakim jest oś Irak-Syria-Liban w walce przeciwko Izraelowi. Irak jest również ważnym partnerem handlowym objętego sankcjami międzynarodowymi Iranu. Teheran chce utrzymać integralność terytorialną Iraku, gdyż - jak pisze agencja AFP - przyjazny kraj z szyicką większością ma większą wagę niż zwykły region zdominowany przez szyitów.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/m311313.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/irak;poprosil;usa;o;operacje;z;powietrza;w;walce;z;dzihadystami,31,0,1566751.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Irak prosi USA o pomoc. Operacja z powietrza Szef irackiego MSZ Hosziar Zebari powiedział dziennikarzom w Dżuddzie w Arabii Saudyjskiej, że Irak oficjalnie poprosił USA, by przeprowadziły operacje z powietrza, aby złamać morale Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu (ISIL).
[ ( http://static1.money.pl/i/h/198/m311238.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/irak;wchodzi;w;faze;niebezpiecznej;prozni;parlamentarnej,77,0,1563725.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Irak wchodzi w fazę próżni parlamentarnej Sytuacja nie pozwala ogłosić stanu wyjątkowego wobec postępów ofensywy dżihadystów z północy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/178/m257714.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/erdogan;ostrzega;przed;nalotami;na;irak,247,0,1566967.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Erdogan ostrzega przed nalotami na Irak Ocenił też, że mało prawdopodobne, aby USA zdecydowały się na taki krok.
bEIPPhpe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)