Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dzik: Nowe stowarzyszenie to coś więcej niż PiS-light

0
Podziel się:

Nie tak dawno temu przedstawiłem prognozę rozwoju sceny politycznej, w której Janusz Palikot odchodzi z PO i zostaje zmarginalizowany, PiS rozpada się na dwie frakcje, potem rozpada się PO, a z renegatów postaje nowa siła polityczna. To co wyglądało na ekstrawaganckie political fiction, w połowie już zostało zrealizowane.

Dzik: Nowe stowarzyszenie to coś więcej niż PiS-light

Nie tak dawno temu przedstawiłem prognozę rozwoju sceny politycznej, w której Janusz Palikot odchodzi z PO i zostaje zmarginalizowany, PiS rozpada się na dwie frakcje, potem rozpada się PO, a z renegatów postaje nowa siła polityczna. To co wyglądało na ekstrawaganckie _ political fiction _, w połowie już zostało zrealizowane.

W przeciwieństwie do efemerydy Palikota, nowy ruch ma spore szansę zaistnienia na scenie politycznej. Stoi bowiem za nim całkiem niegłupi pomysł na polityczny sukces, pomysł zaczerpnięty z kultowej serii o bokserze Rocky'm Balboa. Jest tam motyw bohatera, któremu nikt nie daje szans, ale który jednak wygrywa. Ale nie od razu.

W pierwszej części serii włoski bokser ciężko trenuje, staje przeciw mistrzowi i przegrywa, choć minimalnie. W drugiej części Rocky pokonuje mistrza. W trzecim traci czujność, przegrywa z nowym pretendentem, ale potem odzyskuje tytuł. Wreszcie w czwartej mści śmierć przyjaciela i daje łupnia _ złemu Ruskowi _.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/238/t26350.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/dzik;nie;ma;co;sie;cackac;ze;sprzedawcami;dopalaczy,185,0,687289.html) Dzik: Nie ma co się cackać ze sprzedawcami dopalaczy
Czy to nie był wymarzony scenariusz dla Jarosława Kaczyńskiego? Wyklęci obecnie renegaci pozwolili mu zrealizować pierwszą część. Niestety, Prezes wolał bajki o teoretycznej wygranej niż kapitał minimalnej przegranej i pozbył się swoich doradców. Już teraz widać, że zrobił więcej krzywdy sobie niż im.

Używane często na określenie ruchu renegatów sformułowanie _ PiS-light _ wydaje się niezbyt trafne. Jeśli miarą _ PiS-owatości _ jest zawartość Jarosława Kaczyńskiego w partii, to etykieta jest trafna. Jeśli jednak jest nią realizacja szeroko rozumianego programu naprawy państwa - programu artykułowanego przed 10 kwietnia 2010, to _ Polska jest najważniejsza _ jest bardziej PiS-owa niż partia, z której ją usunięto.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/98/14946.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/galazka;czy;joanna;dark;bedzie;light,105,0,707177.html) Gałązka: Czy Joanna dark będzie light?
Jarosław Kaczyński zrobił zatem olbrzymi błąd, pozbywając się spin-doktorów. Nie tylko wyrzucił fachowców, ale też w praktyce pozwolił sobie odebrać najważniejszą część programu. Postawił się w roli pobożnego hierarchy, którego nadmierne przywiązanie do tylko jednego dogmatu uczyniło jednak heretykiem. Na razie, co prawda, wyzywa od heretyków tych, którzy odeszli z księgą prawd wiary, ale lada moment to grupa antypapieży może zepchnąć go do narożnika.

Na korzyść nowego stowarzyszenia przemawia też niewątpliwie to, że Polacy są zmęczeni obecnym układem sceny politycznej. Dotąd Donald Tusk mógł spać w miarę spokojnie, nawet jeśli największym sukcesem trzech lat rządu była pokazana wczoraj maskotka Euro 2012, przypominająca skrzyżowanie hipisa i świeżo wypuszczonego z grobowca zombie. Wystarczyło postraszyć powrotem Jarosława Kaczyńskiego do władzy i wrócić do wymoszczonego atłasem łóżka. A teraz co? Ani z Elżbiety Jakubiak ani Joanny Kluzik-Rostkowskiej nie zrobi się tak łatwo Baby Jagi...

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/197/t116421.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/polska;jest;najwazniejsza;renegaci;z;pis;zakladaja;stowarzyszenie,230,0,711398.html) "Polska jest najważniejsza". Renegaci z PiS zakładają stowarzyszenie _ - Dziś je rejestrujemy. Nazwa nawiązuje do motta kampanii prezydenckiej - _ ogłosiła Joanna Kluzik Rostkowska.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t116311.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/poncyljusz;decyzje;czy;odejsc;podejme;przed;wyborami,106,0,710762.html) Poncyljusz: Decyzję czy odejść podejmę przed wyborami Poseł czeka na decyzję Komitetu Politycznego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t92005.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kluzik-rostkowska;nie;porownuje;sie;kobiet;do;butow,19,0,710675.html) Kluzik-Rostkowska: Nie porównuje się kobiet do butów Słowa Jarosława Kaczyńskiego to wyraz złości i bezsilności - ocenia Joanna Kluzik Rostkowska.
wiadomości
felieton
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)