Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dzik: Policjanci będą jak poborcy podatkowi

0
Podziel się:

Rzecz niebywała MSWiA postanowiło sprawdzić gminne fotoradary pod kątem tego, czy nie są przypadkiem li tylko maszynką do zarabiania pieniędzy, niezwiązaną w żaden sposób z monitorowaniem i poprawą bezpieczeństwa na drodze.

Dzik: Policjanci będą jak poborcy podatkowi

Rzecz niebywała - MSWiA postanowiło sprawdzić gminne fotoradary pod kątem tego, czy nie są przypadkiem li tylko maszynką do zarabiania pieniędzy, niezwiązaną w żaden sposób z monitorowaniem i poprawą bezpieczeństwa na drodze.

Fotoradary, ustawione nie w miejscach szczególnie niebezpiecznych,ale tam gdzie prosto, pusto i największy ruch, to żyła złota dla gmin i prywatnych firm,od których gminy dzierżawią drogie urządzenia. Statystyki bywają imponujące – jak podaje _ Rzeczpospolita _, w Mykanowie strażnicy miejscy nałożyli za łamanie przepisów drogowych dziewięć tysięcy mandatów, a za wszystkie inne wykroczenia 22 mandaty.

Neoklasyczni ekonomiści, w szczególności noblista Gary S. Becker, rozwinęli tzw. ekonomiczną teorię przestępczości. Teoria ta zakłada, że przestępczość trzeba traktować jak każdą inną ludzką działalność i w oparciu o ekonomiczne skutki działań przestępcy dobierać poziom kar i wydatki na system ścigania. Ekonomiczne skutki należy rozumieć tu bardzo szeroko - sprawca brutalnego rozboju powinien nie tylko oddać zrabowane dobra, ale również wypłacić odszkodowanie za straty psychiczne ofierze, pokryć koszty ewentualnej psychoterapii itp.

Ekonomiczna teoria przestępczości generalnie postuluje surowsze karanie niż to stosowane w obecnych liberalnych systemach, choć są pewne wyjątki, na przykład tzw. _ victimless crimes _, których ściganie jest kosztowne i mało efektywne, jak prostytucja czy posiadanie narkotyków.

Łatwo zauważyć, że polski fotoradarowy biznes jest groteskową parodią takiego podejścia. Mamy tu do czynienia z jakąś formą ekonomicznej optymalizacji, ale tylko pod kątem wpływów budżetowych, a nie ekonomicznego dobrobytu obywateli. To bardzo niebezpieczny precedens,bowiem przekształca stróżów prawa w rodzaj poborców podatkowych.

Jeśli zgodzimy się na taką formę alokacji zasobów służb porządkowych, nie zdziwmy się, jak kolejny mądry księgowy uzna, że np. dla budżetu będzie lepiej, jeśli przekierujemy policjantów ze ścigania gwałcicieli na tropienie przemytników papierosów. Dobrze by było, gdyby kontrola MSWiA nie skupiła się na gminno-prywatnych fotoradarowych układach, ale na absurdzie takiej polityki karania kierowców w ogólności.

Co ciekawe, opisywany problem nie jest tylko polską specjalnością. Hiszpańscy policjanci buntowali się niedawno, że nowy punktowy system motywacyjny przyznaje większe premie za nakładanie mandatów niż za pomoc kierowcom w trudnych sytuacjach.

Współczesne demokracje zachowują się coraz bardziej schizofrenicznie, z jednej strony działając jak pazerny poborca, wyciskający z obywateli kary za drobne wykroczenia, z drugiej utrzymując kosztowny, _ humanitarny _ system więziennictwa, gdzie zwyrodnialec nie musi pracować, tylko komfortowo wypoczywać. Ciekawe, kiedy wreszcie większość obywateli zbuntuje się przeciw temu absurdalnemu systemowi.

Autor felietonu jest ekonomistą specjalizującym się
w zagadnieniach racjonalności, ekonomii behawioralnej i psychologii hazardu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/54/t16182.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/monitoring;brytyjskich;ulic;to;kompletne;fiasko,54,0,340278.html) Monitoring brytyjskich ulic to kompletne fiasko Miliardy funtów wydane na kamery monitorujące ruch uliczny poszły na marne - twierdzi Scotland Yard.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/127/t16767.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/ciecia;w;policji;kryzys;wplynie;na;przestepczosc,137,0,426377.html) Cięcia w policji. Kryzys wpłynie na przestępczość? Polskę już w tym roku czeka wzrost przestępczości.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t77925.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wiecej;przestepstw;narkotykowych;i;gospodarczych,52,0,575796.html) Więcej przestępstw narkotykowych i gospodarczych Policja podsumowała ubiegły rok. Przestępczość wzrosła.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)