Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dzik: Włoscy pracownicy to cwane obiboki

0
Podziel się

Oburzenie wywołała we Włoszech wypowiedź dyrektora generalnego koncernu Fiata, który za wzór postawił fabrykę w Tychach, jako przynoszącą zyski i cztery razy bardziej wydajną od fabryk włoskich, które przynoszą tylko straty.

Dzik: Włoscy pracownicy to cwane obiboki
bEgyDuVx

Falę oburzenia wywołała we Włoszech wypowiedź dyrektora generalnego koncernu Fiata, w której za wzór postawił on fabrykę w Tychach, jako przynoszącą zyski i cztery razy bardziej wydajną od fabryk włoskich, które przynoszą tylko straty.

Wypowiedź Sergio Marchionne jest bardzo symptomatyczna i stanowi publiczne przełamanie pewnych politycznie poprawnych tabu. Dotąd bowiem to związkowcy mieli monopol na wytaczanie ciężkich dział medialnych, sugerując, że kapitaliści ich wyzyskują. Pracodawcy mogli mówić co najwyżej o _ roszczeniowej postawie _ związkowców. Tymczasem szef Fiata stwierdził bez ogródek, że włoscy pracownicy to właściwie cwane obiboki.

Marchionne jako skrajnie negatywny przykład podał zakład w Neapolu, do którego, ze względów politycznych, ma zostać przeniesiona produkcja Pandy. Słyszałem kiedyś, jak pracujący na Północy Włoch ekonomista wypowiadał się o Południu mniej więcej tak, jakby mówił o ludożercach z Nowej Gwinei, czy podobnie egzotycznym plemieniu. Włochy są zatem doskonałym dowodem na fiasko unijnej polityki spójności.

bEgyDuVz

[ ( http://static1.money.pl/i/h/238/t26350.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/dzik;nie;ma;co;sie;cackac;ze;sprzedawcami;dopalaczy,185,0,687289.html) Dzik: Nie ma co się cackać ze sprzedawcami dopalaczy
Szef Fiata spotkał się również z zarzutem, że zachowuje się jak prezes zagranicznego koncernu, który zastanawia się, czy inwestować we Włoszech. Marchionne przełamał też tabu patriotyczne, sugerujące, że koncern ma za wszelką cenę utrzymywać produkcję w kraju pochodzenia. Choć nie padło to wprost, ale biznesmen dawał do zrozumienia, że ekonomiczna efektywność jest ważniejsza niż zastrzyki wsparcia budżetowymi pieniędzmi.

_ Casus _ Fiata to nie jedyny przykład, kiedy rozbuchany do przesady apetyt związkowców obraca się przeciw nim samym. Ostatnio usłyszeliśmy, że protesty nowozelandzkich związkowców sprawiły, że wytwórnia Warner Bros zaczęła rozważać poszukiwanie nowej lokalizacji do nakręcenia _ Hobbita _, na czym Nowa Zelandia może stracić nawet 1,5 miliarda dolarów.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/222/11998.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/winiecki;gospodarka;usa;na;drodze;do;trzeciego;swiata,114,0,697970.html) Winiecki: Gospodarka USA na drodze do trzeciego świata
Jeszcze niedawno prorocy nowej pokryzysowej ery zapowiadali ostateczny zmierzch _ dzikiego kapitalizmu _ i zastąpienie go tworem bardziej regulowanym i, nazwijmy to, _ odglobalizowanym _. Strumienie płynące z budżetu do banków czy firm motoryzacyjnych miały być pieczęcią na cyrografie nowego porządku. Tymczasem zarówno wypowiedzi szefa Fiata, jak i decyzja wytwórni Warner Bros świadczą o tym, że potężni gracze nie godzą się na te reguły gry, nawet jeśli na pierwszy rzut oka nie są one dla nich złe (jak wsparcie rodzimego przemysłu motoryzacyjnego).

Mamy do czynienia ze swego rodzaju otwartym buntem bogatej większości przeciw terrorowi roszczeniowej mniejszości. To zjawisko nowe i mogące mieć ciekawe skutki. Socjolodzy wymyślą pewnie dla niego jakąś fikuśną nazwę w rodzaju _ postliberalnej transgresji _, ale ja wolę po prostu mówić, że mechanizmy rynkowe są stare, ale jare...

bEgyDuVF
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/64/t88896.jpg ) ] (http://moto.money.pl/wiadomosci/aktualnosci/artykul/fiat;wstrzymuje;produkcje;z;powodu;spadku;liczby;zamowien,132,0,696708.html) Fiat wstrzymuje produkcję z powodu spadku liczby zamówień Pracownicy wykorzystają urlopy lub otrzymają tzw. postojowe.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/62/t88894.jpg ) ] (http://moto.money.pl/wiadomosci/aktualnosci/artykul/tyski;fiat;szykuje;produkcje;nowej;lancii;nie;bedzie;zwalnial,207,0,670415.html) Tyski Fiat szykuje produkcję nowej lancii, nie będzie zwalniał Seryjna produkcja ma ruszyć w pierwszym kwartale 2011 roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/192/t97984.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/fiat;potwierdza;zobowiazania;wobec;zwiazkowcow,125,0,649085.html) Fiat potwierdza zobowiązania wobec związkowców Plan Fabrica Italia to większa produkcja we Włoszech.

Autor felietonu jest ekonomistą specjalizującym się w zagadnieniach racjonalności,
ekonomii behawioralnej i psychologii hazardu

bEgyDuWa
wiadomości
felieton
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)