Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dziś apogeum protestów. Oto, jak doszło do tego, że chcą obalić rząd

1
Podziel się:

Wojna zaczęła się od pakietu antykryzysowego. To było pierwsze, duże starcie Solidarności Dudy i rządu.

Dziś apogeum protestów. Oto, jak doszło do tego, że chcą obalić rząd
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

Warszawę oblegają związkowcy. Do stolicy zaczęli zjeżdżać się wczoraj, ale na dziś zapowiedzieli najintensywniejsze protesty. Protestujących ma być sto tysięcy i mają obalić rząd. Dlaczego? O co poszło? Konflikt narastał stopniowo, a zaczęło się od pakietu antykryzysowego.

Ogólnopolskie Dni Protestu przeciwko polityce rządu organizują trzy największe centrale związkowe - NSZZ Solidarność, OPZZ i Forum Związków Zawodowych. W Warszawie zostanie zorganizowanych 17 manifestacji. Tylko wczoraj było ich sześć, powstało też miasteczko namiotowe przed Sejmem. Słowem, związki walczą z całą determinacją.

Od Syzyfa do pętakaDlaczego Piotr Duda (Solidarność), Jan Guz (OPZZ) i Tadeusz Chwałka (FZZ) postanowili w końcu dać upust rosnącemu niezadowoleniu z działań rządu? Ostatecznym powodem była nowelizacja Kodeksu Pracy.

Podpisana w czerwcu przez prezydenta ustawa wydłuża okres rozliczeniowy czasu pracy z 4 do 12 miesięcy, _ jeżeli jest to uzasadnione przyczynami obiektywnymi lub technicznymi lub dotyczącymi organizacji pracy _. Nowe zasady rozliczania i rozkładu czasu pracy mogą zostać wprowadzone w firmie w układzie zbiorowym lub w porozumieniu ze związkami zawodowymi albo przedstawicielami pracowników.

Związki rozjuszył też fakt, że nowe prawo zostało wprowadzone bez konsultacji w Komisji Trójstronnej - co było jednym z powodów, dla których związki zawodowe zawiesiły swój udział w jej pracach w czerwcu tego roku. Ten sprzeciw to był kolejny krok do wojny na linii związkowcy-rząd, która właśnie się rozpętała. Drugim powodem był postulat usunięcia z Komisji Trójstronnej ministra pracy Władysława Kosiniaka-Kamysza, którego związki uznały za winnego podniesienia wieku emerytalnego w kraju do 67 lat.

Oliwy do ognia dolały też wcześniejsze przepychanki i sprzeczki personalne. Waldemar Pawlak - jeszcze gdy był wicepremierem - obwieścił, że ma już dość przewodniczenia w Komisji, bo minister finansów i tak nie respektuje jej ustaleń. Wieloletnim problemem była na przykład kwestia corocznego ustalenia płacy minimalnej. Gdy okazało się, że nikt nie chce Pawlaka zastąpić, związki poczuły się urażone i zaczęły głośno utyskiwać na sposób pracy w Komisji.

Do tego wszystkiego Donald Tusk w trakcie debaty sejmowej nad podniesieniem wieku emerytalnego nazwał szefa Solidarności Piotra Dudę pętakiem. To był definitywny kres jako takich stosunków szefa związku i prezesa Rady Ministrów.

Psuć się jednak zaczęły one dużo wcześniej - a mianowicie w czerwcu 2009 roku, kiedy to rząd wprowadził pakiet antykryzysowy. To właśnie on doprowadził do większego rozluźnienia stosunków pracy i jeszcze większej popularności tak zwanych umów śmieciowych. To właśnie przeciw nim związki skierowały swoją pierwsza dużą ofensywę pod wodzą Piotra Dudy. Kampania _ Stop umowom śmieciowym _, której symbolem był Syzyf daremnie wpychający na górę wielką skałę, była też pierwszym dużym starciem Solidarności Dudy i rządu.

Związki frontem, rząd flankujeNa dotychczasowych starciach się nie kończy. Poseł Michał Jaros z Platformy, który jest przewodniczącym Zespołu Parlamentarnego ds. Wolnego Rynku, szykuje ustawę mającą jeszcze bardziej ograniczyć rolę związków zawodowych w sferze publicznej. Jak? Poprzez likwidację tzw. etatów związkowych w przedsiębiorstwach, pozbawienie związków prawa do pomieszczeń na terenie zakładu pracy i wreszcie zabronienie pracodawcy pobierania składek związkowych i odprowadzania ich na rachunki związków zawodowych.

To mógłby być gwóźdź do trumny związków. Od początku lat 90., zarówno Solidarność i OPZZ, sukcesywnie się kurczą. Tuż po przełomie roku 89. suma członków obu organizacji wynosiła 7,5 miliona. Dziś oba związki mają ich 1,5 miliona. To pięć razy mniej. W ogóle wszystkich związkowców - łącznie z szacunkową liczbą ponad 300 niezrzeszonych w trzech największych centralach - jest około 2 milionów.

Członkostwo Polaków w związkach zawodowych w 2012 roku
Związek zawodowy Liczba członków (w tys.) Odsetek dorosłej populacji
NSZZ _ Solidarność _ 680 1,1 proc.
OPZZ 792,5* 1,6 proc.
FZZ 408,1 1,4 proc.
Pozostałe związki Około 311 0,4 proc.
Razem Około 2000 4,6 proc.

*Dane za 2011 rok
Źródło: Historia i teraźniejszość związków zawodowych w Polsce, Money.pl i dane CBOS

Dwie trzecie Polaków uważa, że związki zawodowe to organizacje o niskiej skuteczności, jeśli chodzi o obronę praw pracowniczych. Przeciwnego zdania jest tylko jedna czwarta badanych. Większość respondentów CBOS uznaje też, że związki zawodowe mają zbyt mały wpływ na decyzje polityczne.

Procent populacji deklarujący członkostwo w związkach zawodowych
1991 1995 2000 2005 2010 2012 2013
19 11 9 9 7 6 5

Źródło: CBOS

Fatalnie wypadamy też na tle Europy. Jeśli chodzi o procent zatrudnionych, którzy są zrzeszeni w związkach zawodowych, to jesteśmy w ogonie Starego Kontynentu. Gorzej jest tylko w Estonii, Litwie i Francji.

Procent zatrudnionych zrzeszonych w związkach
Finlandia 74%
Szwecja 70%
Dania 67%
Cypr 55%
Norwegia 52%
Malta 51%
Belgia 50%
Luksemburg 41%
Włochy 35%
Rumunia 33%
Irlandia 31%
Austria 28%
Słowenia 27%
Wielka Brytania 26%
Grecja 25%
Bułgaria 20%
Holandia 20%
Portugalia 19%
Hiszpania 19%
Niemcy 18%
Czechy 17%
Słowacja 17%
Łotwa 13%
Węgry 12%
Polska 12%
Estonia 10%
Litwa 10%
Francja 8%
Średnia unijna 23%

Źródło: worker-participation.eu

Atakując słabe już związki, Platforma pokazuje nakłady, jakie ponoszą zakłady utrzymujące związki zawodowe. Roczne utrzymanie związków zawodowych w spółkach z udziałem Skarbu Państwa kosztuje ponad 50 mln zł.

Jak ustalił Money.pl Piotr Duda zarabia 10 936 zł brutto. Poborów Jana Guza OPZZ nie podaje do wiadomości publicznej. W Solidarności natomiast przewodniczący zarządu regionu, który liczy powyżej 100 tys. członków zarabia 9051 złotych brutto. Członek prezydium komisji krajowej - 8749 złotych brutto.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/15/m259343.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zwiazkowcy;w;warszawie;gras;premier;nie;spotka;sie;z;protestujacymi,104,0,1379944.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) _ Postulatem związków jest obalenie rządu _ Szef rządu przychodził na obrady Komisji Trójstronnej, ilekroć był na nie zapraszany, a to strona związkowa z dialogu w komisji zrezygnowała.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/120/m190328.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/umowy;smieciowe;trzeba;ograniczyc,255,0,1380095.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Ograniczyć umowy śmieciowe! Zmiany... Ruch Palikota chce przedstawić związkowcom propozycje zmian kodeksu pracy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/171/m276651.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/protesty;zwiazkowcow;rpo;apeluje;o;pokojowy;przebieg,4,0,1379844.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) 17 protestów w 4 dni. Apel o pokojowy przebieg Dziś odbędzie się ich sześć. Zaplanowano m.in. pikiety przed niektórymi ministerstwami. Po południu zostanie rozbite miasteczko namiotowe przed Sejmem.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
-JMS-
rok temu
Najbardziej kuriozalnym dokonaniem światowego gangu związków zawodowych jest legalizacja strajków.