Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kryzys w polsce
19.08.2011 07:00

Dziś Tusk w Sejmie o sytuacji na rynkach finansowych

Premier w Sejmie przedstawi plan działań w związku z zawirowaniami na rynkach finansowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

*Informacja ma być przedstawiona na wniosek PiS po godz. 11. Donald Tusk ma się odnieść również do kwestii reform gospodarczych w strefie euro i Unii Europejskiej, szczególnie w kontekście ostatniego spotkania kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego. *

Niemcy i Francja opowiedziały się wówczas za utworzeniem _ faktycznego rządu gospodarczego _ w strefie euro. Na jego czele miałby stanąć przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy. Taki rząd składałby się z głów państw i szefów rządów wszystkich 17 krajów eurolandu. Obradowałby dwa razy do roku, lub częściej, gdyby było to potrzebne.

Sarkozy i Merkel chcą też, by wszystkie kraje strefy euro do lata 2012 r. zapisały w swych konstytucjach górną granicę zadłużenia. Dla strefy euro Paryż i Berlin zaproponowały też wspólny podatek od transakcji finansowych.

Kilka dni wcześniej list do przywódców państw strefy euro w sprawie konieczności szybkiego wdrożenia postanowień szczytu z 21 lipca wysłał Tusk.

Oprócz przyjęcia drugiego trzyletniego pakietu pomocy dla Grecji, na lipcowym szczycie zdecydowano też m.in. o reformie Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej, z którego ratowane już były Portugalia i Irlandia.

Zgodnie z reformą EFSF będzie mógł kupować na rynku wtórnym obligacje zadłużonych państw, co robił jedynie Europejski Bank Centralny. Ten środek muszą jednak jeszcze zaaprobować parlamenty narodowe państw euro; dotychczas niechętne temu rozwiązaniu były Niemcy.

Polska, nie będąc członkiem strefy euro, nie brała udziału w szczycie 21 lipca. Przedstawiciele rządu niejednokrotnie tłumaczyli, że choć Polska nie należy do strefy euro, to sytuacja w eurolandzie ma wpływ także na pozostałe kraje UE.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/t111377.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/spotkanie;z;szefami;klubow;blaszczak;to;teatr;polityczny,131,0,846211.html) "Spotkanie w sprawie prezydencji to teatr" Premier Donald Tusk spotkał się z szefami klubów parlamentarnych w sprawie programu polskiej prezydencji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/165/t140197.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/podatek;bankowy;juz;nie;w;tej;kadencji,174,0,842158.html) Podatek bankowy już nie w tej kadencji Premier uważa, że w tej kadencji parlamentu nie uda się wprowadzić do agendy sejmowej projektu ustawy dotyczącej tzw. podatku bankowego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/129/t139137.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/tusk;nie;traci;wiary;we;wspolna;europe,231,0,830183.html) Tusk nie traci wiary we wspólną Europę - Chcemy jednej wolnej Europy, bez wewnętrznych granic, Europy wierzącej w swoją przyszłość - oświadczył premier Donald Tusk.
Tagi: kryzys w polsce, tusk, rynki, sejm, kryzys, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz