Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dzisiaj...

0
Podziel się:

... GUS opublikuje wyniki lutowej inflacji oraz ostateczny szacunek styczniowej (po zmianie koszyka inflacyjnego).

Ministerstwo Finansów prawdopodobnie poda szacunkowe wykonanie budżetu państwa po dwóch miesiącach. Wg wczorajszej wypowiedzi Jarosława Bauca resort finansów przewiduje spadek lutowej inflacji do 6,8-6,9%, marcowej do 6,5%, a średniorocznej do około 6% w br. Deficyt budżetu państwa sięgnie w lutym 50% wielkości planowanej na cały rok, a w marcu 70%.

Spodziewamy się spadku inflacji rocznej w lutym do ok. 7,0% (0,5% m/m). W lutym podrożały przewozy kolejowe oraz zwiększono stawki akcyzy na alkohole. W kolejnych miesiącach inflacja dalej będzie spadała ale już nie tak zdecydowanie jak na początku roku. Inflacja średnioroczna wyniesie naszym zdaniem ok. 6,7% co stanowi więcej niż prognozowane przez Ministra Bauca 6% ale mniej niż założone w ustawie budżetowej 7,0%. Niższa rzeczywista inflacja od założeń oznaczać będzie dla budżetu m.in. niższe wpływy.

Wzrost deficytu budżetowego w marcu jest związany w dużym stopniu z wypłatami rekompensat dla emerytów, rencistów i pracowników sfery budżetowej. Opublikowane wczoraj dane o podaży pieniądza wskazują jednak, że wypłaty te nie wpłynęły na zwiększenie inflacji. Lutowy wzrost podaży pieniądza (do 295,3 mld zł) wynikał przede wszystkim z napływu dewiz do Polski (należności zagraniczne netto zwiększyły się o 1,7%). W tym samym czasie roczna dynamika wzrostu kredytów dla ludności nie przekroczyła 30% (wobec 50% na początku ub.r.), a zwiększyła się dynamika depozytów (do 22,9%z 14,5% na początku ub.r.). Podaż pieniądza nadal jest pod kontrolą

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)