Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dzisiaj dane GUS o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w Polsce

0
Podziel się

Dzisiaj GUS poda dane o przeciętnym zatrudnieniu i wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu.

Dzisiaj dane GUS o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w Polsce
(Jakub Orzechowski/Reporter)
bDALIoqJ

GUS poda dane o przeciętnym zatrudnieniu i wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu. Pod koniec lipca poznany dane o bezrobociu.

Według szacunków resortu pracy stopa bezrobocia w ubiegłym miesiącu wyniosła 12,1 procent i w ciągu miesiąca spadła o 0,4 punktu procentowego. Jak powiedział IAR wiceminister pracy Jacek Męcina, obserwowane spadki bezrobocia w ostatnim półroczu są najwyższe od kilku lat. Najlepsze zaś perspektywy zatrudnienia notowane są w przemyśle a także w transporcie, logistyce i komunikacji. Najgorsze w wydobyciu surowców.

Ekspert Konfederacji Lewiatan doktor Grzegorz Baczewski uważa, że dalszy spadek bezrobocia obserwowany będzie do września i będzie to nieznacznie poniżej 12 procent.
Rozmówca IAR zwraca jednak uwagę, że wśród pracodawców występuje duży poziom niepewności a zatrudnianie jest wciąż elastyczne.

bDALIoqL

Z kolei inny rozmówca IAR Andrzej Sadowski z Centrum imienia Adama Smitha uważa, że dwucyfrowy poziom bezrobocia nie jest powodem do wielkiej radości, gdyż jest ono wciąż obiektywnie wysokie. Tym bardziej, że Polacy emigrują, bo nie mogą znaleźć pracy w kraju. Andrzej Sadowski wyraził też obawę, że podwyżka minimalnego wynagrodzenia spowoduje wzrost zatrudnienia w szarej strefie. To zaś sprawi, że bezrobocie rejestrowane wzrośnie.

Czytaj więcej w Money.pl

bDALIorm
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)