Notowania

budżet
06.04.2010 11:49

Dziura w budżecie: Prawie 17 miliardów po lutym

Do końca roku deficyt ma sięgnąć rekordowego poziomu 52,2 miliarda złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Po dwóch miesiącach tego roku deficyt mieścił się w zaplanowanych ramach. Wyniósł 16,8 miliarda złotych. Do końca roku ma sięgnąć 52,2 miliarda złotych.

Ze sprawozdania z wykonania budżetu, które opublikowało Ministerstwo Finansów wynika, że po lutym w państwowej kasie brakowało o 29 milionów mniej, niż wynika to z harmonogramu.

Wydatki państwa wyniosły w tym czasie 55,04 miliarda złotych. Na cały rok planowana jest kwota 301,22 miliarda. Dochody to z kolei 38,21 miliarda, wobec planu rocznego wynoszącego 249 miliardów złotych.

*Drugi próg na horyzoncie *

[

Rostowski nie pobił rekordu zadłużania Polski ]( http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/rostowski;nie;pobil;rekordu;zadluzania;polski,83,0,604499.html )
W piątek wiceminister finansów Elżbieta Suchocka-Roguska poinformowała, że po marcu deficyt w budżecie może być o 2-3 mld zł niższy niż zapisane w harmonogramie około 25,5 miliarda złotych.

Rekordowy deficyt może doprowadzić do przekroczenia w 2010 roku ustawowego drugiego progu ostrożnościowego, czyli wysokości zadłużenia przekraczającej 55 proc. PKB. W takiej sytuacji ustawa wymusza radykalne cięcia wydatków w następnych latach.

źródło: Ministerstwo Finansów. Dane na 2010 rok: projekt ustawy budżetowej

Zbliżający się drugi próg ostrożnościowy to dla rządu koniec możliwości manewrowania deficytem, tak jak zrobił to z budżetem na 2010 rok. Konieczność ograniczania się już za dwa lata do poziomu 52,2 miliardów to dla gabinetu pytanie: podwyżka podatków czy radykalne cięcie kosztów.

Więcej tekstów na temat finansów publicznych
*Dług szybko rośnie, Skarb Państwa 630 mld zł pod kreską * W przeliczeniu na jednego Polaka zadłużenie Skarbu Państwa wynosi około 16,6 tysiąca złotych.
*Deficyt 2010. Kwota rekordowa, ale było gorzej * Minister finansów zapowiada, że w budżecie państwa na 2010 rok zabraknie ponad 52 mld złotych na sfinansowanie zaplanowanych wydatków.
*Dopiero Balcerowicz zaczął sprzątać po Gierku * 40 miliardów dolarów zmarnowane na niszczejące fabryki, traktory do których trzeba było dopłacać, ale za to delikatesy i cytrusy w sklepach, czego wcześniej nie było. Złota era Gierka kosztowała nas 20 lat i 22 mld dolarów odsetek.
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: budżet, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, komentarz, kryzys, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz