Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

E-podręcznik. W czerwcu prezentacja pierwszych fragmentów

0
Podziel się:

Początkowo prezentacja pierwszych fragmentów e-podręcznika do edukacji wczesnoszkolnej, czyli dla klas I-III szkoły podstawowej zaplanowana była na koniec marca tego roku.

E-podręcznik. W czerwcu prezentacja pierwszych fragmentów
(sxc.hu/gokoroko)
bEDiFfOZ

Prezentacja pierwszych fragmentów e-podręcznika do edukacji wczesnoszkolnej, czyli dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej, nastąpi w czerwcu, a najpóźniej we wrześniu - powiedziała dziś koordynatora projektu E-podręczniki do kształcenia ogólnego Marlena Plebańska.

Początkowo prezentacja pierwszych fragmentów e-podręcznika do edukacji wczesnoszkolnej, czyli dla klas I-III szkoły podstawowej zaplanowana była na koniec marca tego roku. _ Nie chcemy pokazać produktu niedopracowanego _ - zaznaczyła Plebańska.

Według niej opóźnienie w prezentacji fragmentów tego e-podręcznika związane jest z jego wyjątkową formą. - _ To będzie środowisko gry, animacji, w której uczeń będzie się poruszał _ - wyjaśniła. W e-podręczniku warstwa graficzna będzie w wersji 3D. Będzie on zawierał moduły interaktywne przeznaczone dla tego etapu edukacyjnego, a warstwa ilustracyjna e-podręcznika ma być na najwyższym poziomie.

bEDiFfPb

Jak dodała wyjątkowość e-podręcznika dla klas I-III będzie polegała także na tym, że jako jedyny z przygotowywanych nie będzie miał wersji do druku. _ - W przypadku tego właśnie podręcznika nie miało by to sensu _ - uważa koordynatorka projektu.

Dziś podczas konferencji _ Cyfrowa Szkoła - perspektywa rządu, samorządu i szkoły _ Plebańska poinformowała, że platforma, na której dostępne będą e-podręczniki w dużej mierze jest już gotowa. - _ W tym momencie na platformę implementowane są treści poszczególnych e-podręczników _ - powiedziała.

Docelowo mają być opracowane 64 podręczniki do 14 przedmiotów na wszystkich etapach nauki, począwszy od I klasy szkoły podstawowej, poprzez gimnazjum, po całą szkołę ponadgimnazjalną. Udostępnione będą bezpłatnie uczniom, nauczycielom i rodzicom na specjalnej platformie.

Na platformie znaleźć ma się także ponad 2,5 tys. różnych zasobów edukacyjnych. Jak zaznaczyła Plebańska podręcznik ma mieć charakter środowiskowy. Obok repozytorium materiałów, które tworzą e-podręczniki nauczyciele będą mieli możliwość tworzenia repozytoriów własnych, gdzie będą mogli umieszczać przygotowane przez siebie materiały. Na platformie znajdzie się także miejsce gdzie będzie można znaleźć m.in. przykładowe scenariusze zajęć. Stworzona ma być też możliwość integracji z innymi środowiskami, np. e-dziennikami, czy platformami e-learningowymi.

bEDiFfPh

Założeniem przyjętym przy opracowywaniu e-podręczników jest to, że będzie można z nich korzystać zarówno online, jak offline, gdyż będzie je można ściągnąć na własny komputer. Będzie też można korzystać przy użyciu urządzeń o różnych parametrach technicznych i systemach operacyjnych.

Za merytoryczne przygotowanie e-podręczników do matematyki i przedmiotów informatycznych odpowiada Politechnika Łódzka. Za e-podręczniki z zakresu przedmiotów humanistycznych merytorycznie odpowiada Uniwersytet Wrocławski, za e-podręczniki do przedmiotów przyrodniczych - Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, a za e-podręczniki do edukacji wczesnoszkolnej - Grupa Edukacyjna S.A. Za stronę techniczną przygotowania wszystkich e-podręczników odpowiada Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, będące pionem Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk.

W październiku ubiegłego roku fragmenty e-podręczników do matematyki do IV klasy szkoły podstawowej, I klasy gimnazjum oraz I klasy szkoły ponadgimnazjalnej zostały udostępnione na platformie internetowej www.epodręczniki. Fragmenty kolejnych e-podręczników mają być sukcesywnie prezentowane w tym roku. Jeszcze przed wakacjami mają być pokazane fragmenty e-podręczników do przedmiotów przyrodniczych i humanistycznych, a po wakacjach np. e-podręcznik do informatyki. Wszystkie e-podręczniki mają powstać do 2015 r.

Konferencji _ Cyfrowa Szkoła - perspektywa rządu, samorządu i szkoły _ patronują wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński, minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska, minister administracji i cyfryzacji Rafał Trzaskowski oraz prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Magdalena Gaj. Organizatorami są Polskie Towarzystwo Informatyczne oraz Microsoft Polska.

bEDiFfPi

Czytaj więcej w Money.pl

bEDiFfPC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)