Notowania

rolnik
21.03.2012 10:48

E-wnioski o dopłaty dla rolników mało popularne

Niewielu rolników składa wnioski o dopłaty bezpośrednie przez internet - poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Opolu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Marek Maliszewski/Reporter)

Niewielu rolników składa wnioski o dopłaty bezpośrednie przez internet - poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Opolu. W ubiegłym roku w ten sposób do opolskiego ARiMR nie wpłynął ani jeden wniosek.

Jak powiedział kierownik biura działań społecznych i środowiskowych oraz płatności bezpośrednich w opolskim oddziale regionalnym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) Maciej Buczek w ubiegłym roku w całym kraju drogą elektroniczną złożono ok. 100 wniosków. Buczek zapewnił jednocześnie, że tym roku w województwie opolskim takie wnioski mogą się pojawić, bo do powiatowych oddziałów ARiMR wpłynęło już kilka podań o nadanie loginu i hasła dostępu do platformy ARiMR, na której takie wnioski można wypełniać.

Aby móc złożyć przez internet wniosek o dopłaty bezpośrednie niepotrzebny jest podpis elektroniczny. Trzeba natomiast złożyć pisemny wniosek o nadanie loginu i hasła dostępu do platformy internetowej Agencji. Wniosek o login i hasło trzeba kierować do powiatowych oddziałów ARiMR. _ Jeśli dany rolnik w ubiegłym roku składał już wniosek o dopłaty pisemnie, to będzie miał do niego dostęp na platformie elektronicznej _ - wyjaśnił Buczek.

ARiMR zachęca do składania wniosków drogą elektroniczną, bo dzięki temu można uniknąć wielu błędów. System na bieżąco sumuje kontrolnie wypełniane rubryki, podkreśla rubryki obowiązkowe do wypełnienia, o których zapomniał wypełniający, a nawet wyłapuje błędy logiczne. _ System podpowiada, że w konkretnym miejscu jest błąd i umożliwia ponowne przeanalizowanie treści wniosku _ - wyjaśnił Maciej Buczek.

To może znacznie ograniczyć konieczność składania ewentualnych korekt. Pracownicy ARiMR nie mają obowiązku czytania wniosków przy ich przyjmowaniu. _ Jeśli widzą niewypełnioną rubrykę to na bieżąco na miejscu mogą poprosić o jej wypisanie. Ale jeśli zdarzy się na przykład błąd rachunkowy, to rolnik będzie wezwany do korekty _ - stwierdził w rozmowie z PAP Maciej Buczek.

Buczek zapewnił: _ Wniosek internetowy dostępny na naszej platformie w wersji elektronicznej nie różni się niczym od papierowego. Też jest częściowo wypełniony przez Agencję _.

Wnioski o dopłaty bezpośrednie dla rolników można składać od 15 marca do 15 maja br. Termin dodatkowy to 11 czerwca.

Jak poinformował w środę Maciej Buczek, do wtorku 20 marca w województwie opolskim złożonych już zostało w sumie 682 wniosków. _ Codziennie do powiatowych oddziałów ARiMR wpływa w sumie po ok. 200 kolejnych wniosków _ - stwierdził Buczek. W ubiegłym roku wszystkich wniosków na Opolszczyźnie było nieco ponad 27,5 tys. _ Co roku tendencja jest delikatnie spadkowa, bo gospodarstwa się konsolidują, więc w tym roku może być ich o kilkadziesiąt mniej. Ale tego dowiemy się 11 czerwca _ - podsumował kierownik.

W ubiegłym roku wysokość kwoty dopłat podstawowych, czyli tzw. płatność jednolita i uzupełniająca do grupy upraw podstawowych, wyniosła ok. 1000 zł do jednego hektara.

Czytaj w Money.pl
Czy już można wysłać pismo do sądu mailem? Drogą elektroniczną złożysz wnioski i oświadczenia. Będzie to możliwe już od 3 maja.
Urzędnicy cię denerwują? Zaloguj się Nie będziesz musiał stać w kolejkach, by załatwić drobną sprawę. Wniosek o becikowe czy wydanie prawa jazdy złożysz nawet w nocy.
Tagi: rolnik, wniosek, dopłata, internet, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz