Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
euro
03.02.2006 14:51

EBC: Polska dobrze zintegrowana ze strefą euro

Polska jest dobrze zintegrowana ze strefą euro pod kątem gospodarczym i finansowym. Poważnym problemem jest nadal duże bezrobocie. raportu Europejskiego Banku Centralnego (EBC) dot. przygotowań Polski do strefy euro./ ISB /

Podziel się
Dodaj komentarz

*Polska jest dobrze zintegrowana ze strefą euro pod kątem gospodarczym i finansowym. Poważnym problemem jest nadal duże bezrobocie – wynika ze wstępnych wniosków z raportu Europejskiego Banku Centralnego (EBC) dot. przygotowań Polski do strefy euro. *
„Polska jest dobrze zintegrowana ze strefą euro pod względem gospodarczym i finansowym. Poważnym i długoterminowym wyzwaniem pozostaje jednak między innymi tworzenie miejsc pracy” – napisano w komunikacie opublikowanym przez Rzeczpospolitą.

„W porównaniu do poprzedniego raportu, udało się jedynie spełnić kryterium długu publicznego – nie jest wyższy niż 60 % PKB” – czytamy dalej w komunikacie.

EBC podaje również, że „Polsce potrzebne jest przyjęcie bardziej ambitnego planu konsolidacji fiskalnej”.

Bank centralny przestrzega również przed uregulowaniami dotyczącymi NBP, wykraczającymi poza zapisane w traktacie akcesyjnym wymogi samodzielności tej instytucji.

Przed wejściem do strefu euro Polska musi spełniać następujące kryteria z Maastricht: mieć inflację nie wyższą niż 1,5% od średniej stopy inflacji w trzech krajach UE, gdzie inflacja była najniższa, długoterminowe stopy procentowe muszą być nie wyższe niż 2 pkt proc. od średniej stóp procentowych w trzech krajach UE o najniższych stopach, dług publiczny ma nie przekraczać 60% PKB, a deficyt budżetowy powinien kształtować się na poziomie 3% PKB.

Tagi: euro, wiadomości, waluty, gospodarka, pieniądze, gospodarka polska, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz