Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

EBC w Trybunale Skarży niemiecki polityk

0
Podziel się:

Peter Gauweiler zaskarżył do Niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego decyzję Europejskiego Banku Centralnego.

EBC w Trybunale Skarży niemiecki polityk
(PAP/EPA)

Polityk bawarskiej CSU Peter Gauweiler (na zdj.) zaskarżył do Niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego decyzję Europejskiego Banku Centralnego dotyczącą skupowania obligacji krajów eurolandu. Domaga się przełożenia zapowiedzianego orzeczenia w sprawie EMS.

O nowej inicjatywie kontrowersyjnego polityka CSU poinformowały w niedzielę niemieckie media, w tym magazyn _ Der Spiegel _ w swoim internetowym wydaniu.

Niedawna decyzja EBC stworzyła całkowicie nową sytuację w kwestii oceny zgodności Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego (EMS) z niemiecką konstytucją - argumentuje Gauweiler. Dlatego Trybunał w Karlsruhe powinien jego zdaniem przed wydaniem orzeczenia w sprawie funduszu ratowania euro rozpatrzyć jego wniosek.

Prezes EBC Mario Draghi zapowiedział w miniony czwartek, że w ramach walki z kryzysem i ratowania wspólnej waluty euro jego bank będzie bez ograniczeń skupował obligacje krótkoterminowe zadłużonych krajów eurolandu.

W pozwie do Trybunału Gauweiler napisał, że decyzja EBC stwarza _ nieobliczalne ryzyko _ dla niemieckiego budżetu, naruszając także funkcje kontrolne niemieckiego parlamentu - Bundestagu. Zapowiadając skup obligacji bank przekroczył ponadto swoje uprawnienia - twierdzi Gauweiler w uzasadnieniu wniosku. Gauweiler jest także autorem złożonego dwa miesiące temu pozwu przeciwko EMS.

Trybunał Konstytucyjny ma w najbliższą środę zdecydować, czy prezydent RFN Joachim Gauck może podpisać zaskarżone ustawy o ratyfikacji paktu fiskalnego UE i funduszu ratunkowego EMS, zanim sędziowie rozpatrzą skargi merytorycznie, co może potrwać wiele miesięcy.

Pozwy przeciwko uchwalonej przez Bundestag pod koniec czerwca ustawie złożyły, oprócz Gauweilera, stowarzyszenie _ Więcej demokracji _ i klub parlamentarny opozycyjnej partii Lewica.

Zarówno przyjęty z inicjatywy Niemiec pakt fiskalny UE o wzmocnieniu dyscypliny budżetowej, jak i fundusz EMS na wsparcie zadłużonych krajów strefy euro to ważne elementy strategii walki z kryzysem zadłużenia w państwach unii walutowej. Jednak ich przeciwnicy, którzy zaskarżyli traktaty do Trybunału, twierdzą, że pozbawiają one niemiecki parlament suwerennych kompetencji w kwestiach budżetu i oznaczają obciążenie Niemiec odpowiedzialnością za rozwiązywanie finansowych problemów innych państw.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)