Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

EBOiR obniżył prognozy wzrostu gospodarczego Polski

0
Podziel się:

Powody to między innymi: słabszy eksport wraz ze słabszymi inwestycjami prywatnymi oraz niższe nakłady na inwestycje publiczne.

EBOiR obniżył prognozy wzrostu gospodarczego Polski
(gerenme/iStockphoto)

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) obniżył prognozę tegorocznego wzrostu PKB Polski do 1,5 proc. w ujęciu rocznym z 2,2 proc. prognozowanych w październiku - wynika ze styczniowego raportu banku.

_ Słabszy eksport wraz ze słabszymi inwestycjami prywatnymi i wynikającymi z konsolidacji fiskalnej niższymi nakładami na inwestycje publiczne będą się utrzymywać w pierwszej połowie roku. Obniżona prognoza wzrostu PKB w Polsce na 2013 r. to 1,5 proc. _ - napisano w opublikowanym raporcie.

Dodano, że Polska z opóźnieniem odczuwa skutki hamowania gospodarki eurostrefy. EBOiR obniżył też prognozę wzrostu PKB Polski w 2012 r. do 2,0 proc. z 2,5 proc.

_ Obecnie przestrzeń do dodatkowej stymulacji gospodarki jest ograniczona. NBP w listopadzie rozpoczął długo oczekiwaną fazę łagodzenia polityki pieniężnej, choć ostatni komunikat sugeruje, że może się ona skończyć pod koniec I kwartału _ - wskazano.

W raporcie zwrócono też uwagę, że polski rząd powołał _ nową spółkę Polskie Inwestycje Rozwojowe, ale w krótkim terminie trudno się spodziewać znacznych efektów _ dla gospodarki.

Zdaniem autorów raportu patrząc na cały region, można jednak dostrzec oznaki wyhamowywania spowolnienia.

EBOiR w porównaniu z poprzednim raportem obniżył prognozy wzrostu PKB w 2013 r. dla Słowacji i Węgier. Chorwacja - pod kreską w 2012 r. - wyjdzie z recesji w 2013 r. Bank podniósł natomiast prognozy dla państw bałtyckich. Liderami wzrostu w regionie ośmiu państw Europy centralnej i republik bałtyckich w latach 2012-13 będą Łotwa i Estonia.

Dla eurostrefy podstawowy scenariusz EBOiR-u przewiduje dalszy, powolny i nierówny postęp w opanowywaniu kryzysu.

Czytaj więcej w Money.pl
Bank Światowy tnie prognozy, także dla Polski Recesja w strefie euro nadal osłabia wyniki gospodarcze krajów Unii. Bank prognozuje, co dalej ze stopami procentowymi.
Oto, jak Polacy oceniają sytuację w kraju Nastroje mężczyzn są lepsze niż kobiet. Sprawdź, kto jest najbardziej pesymistyczny.
Firmy nie boją się kryzysu? Zaskakujące dane NBP W czwartym kwartale 2012 roku sytuacja przedsiębiorstw się pogorszyła, ale w tym roku przedsiębiorcy oczekują...
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)