Notowania

edukacja seksualna
11.09.2014 13:44

Edukacja seksualna nieletnich. Karać czy nie karać? Debata w Sejmie

Projekt trafił do Sejmu z inicjatywy komitetu Stop pedofilii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)

W Sejmie rozpoczęła się debata nad projektem przewidującym karę do dwa lat więzienia za zachęcanie nieletnich do zachowań seksualnych. Obywatelski projekt nowelizacji kodeksu karnego, złożony przez komitet _ Stop pedofilom _; ma chronić dzieci przed demoralizacją i seksualizacją.

Projekt trafił do Sejmu z inicjatywy komitetu _ Stop pedofilii _, który zebrał pod nim 250 tys. podpisów. Jego pełnomocnikiem jest Mariusz Dzierżawski z Fundacji Pro, który wcześniej m.in. próbował doprowadzić do zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej.

Celem zaproponowanej nowelizacji jest - jak piszą autorzy - _ umożliwienie ścigania osób demoralizujących młodzież pod osłoną prowadzenia edukacji _.

Projekt przewiduje, że do art. 200b kodeksu karnego (_ Kto publicznie propaguje lub pochwala zachowania o charakterze pedofilskim, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 _) zostanie dodany zapis: _ Tej samej karze podlega, kto publicznie propaguje lub pochwala podejmowanie przez małoletnich poniżej lat 15, zachowań seksualnych, lub dostarcza im środków ułatwiających podejmowanie takich zachowań _.

Autorzy ustawy protestują w ten sposób przeciw dokumentowi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) _ Standardy edukacji seksualnej w Europie _. Ich zdaniem zalecenia WHO zmierzają do seksualizacji dzieci, mogą przedwcześnie rozbudzić u młodych ludzi zainteresowanie seksem, przekazują tylko techniczne informacje dotyczące seksu.

Propozycjom tym sprzeciwiają się m.in. organizacje pozarządowe. Fundacja Dzieci Niczyje uważa je za szkodliwe i godzące w prawa dzieci; zdaniem fundacji postulowane zmiany nie wprowadzają skutecznych narzędzi walki z pedofilią, natomiast kwestionują prawa dzieci do informacji i rozwoju, dezorientują i dezinformują.

Także Grupa Edukatorów Seksualnych Ponton apeluje, by nie popierać tej inicjatywy. Jej zdaniem autorzy projektu straszą edukacją seksualną, zafałszowując jej istotę. Ponton przekonuje, że właściwie prowadzona i dostosowana do wieku odbiorców edukacja seksualna przyczynia się do zwiększenia świadomości zagrożeń związanych z przemocą na tle seksualnym, również tych dotyczących zjawiska pedofilii.

FDN oraz Ponton wystosowały apel do posłów i posłanek, aby nie dopuścili projektu do dalszych prac w komisjach sejmowych.

Czytaj więcej w Money.pl
Rząd chce zmian w sądach wojskowych Nadzór nad działalnością administracyjną sądów wojskowych będzie wykonywany przez sędziów delegowanych do Ministerstwa Sprawiedliwości - przewiduje projekt.
Za edukację seksualną chcą kary więzienia Sejm zajmie się dziś obywatelskim projektem nowelizacji Kodeksu karnego. Jego autorzy protestują przeciw dokumentowi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) _ Standardy edukacji seksualnej w Europie _.
Więcej pieniędzy w budżecie 2015 na potrzeby Kancelarii Sejmu i Senatu Sprawdź, o ile wzbogaci się polski parlament.
Tagi: edukacja seksualna, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz