Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Edward Snowden otrzyma azyl? USA ostrzegają

0
Podziel się

- Edward Snowden jest zbiegiem, który naraził bezpieczeństwo Stanów Zjednoczonych. Jego działania zasługują na osądzenie, a nie pochwały - zaznaczył senator USA.

Edward Snowden otrzyma azyl? USA ostrzegają
(PAP/EPA)
bDZgWjLV

Szef komisji spraw zagranicznych Senatu USA ostrzegł, że jeśli Ekwador przyzna azyl polityczny Edwardowi Snowdenowi, poważnie zagrożony będzie preferencyjny status tego kraju w handlu ze Stanami Zjednoczonymi.

_ - Nasz rząd nie będzie nagradzał krajów za złe postępowanie _ - oświadczył demokratyczny senator z New Jersey Robert Menendez. Wyjaśnił, że może zabiegać o nieprzedłużenie umów handlowych, które zapewniają Ekwadorowi m.in. bezcłowy dostęp do amerykańskiego rynku; oba programy wygasają pod koniec lipca i będą wymagały przedłużenia obowiązywania w Kongresie.

Senator wezwał także Rosję, by nie udzielała Amerykaninowi schronienia i wydała go władzom USA. _ - Edward Snowden jest zbiegiem, który naraził bezpieczeństwo Stanów Zjednoczonych. Jego działania zasługują na osądzenie, a nie pochwały _ - zaznaczył.

bDZgWjLX

Snowden, były pracownik CIA, oskarżony przez USA o ujawnienie tajnych informacji, zwrócił się do Ekwadoru o azyl, a obecnie przebywa w strefie tranzytowej lotniska w Moskwie, dokąd przyleciał w niedzielę z Hongkongu.

Ostro o roli mediów w sprawie Snowdena wypowiedział się prezydent Ekwadoru Rafael Correa, któremu dziennik _ Washington Post _ zarzucił stosowanie podwójnych standardów, polegających na przychylności wobec Snowdena przy jednoczesnym tłumieniu krytyki we własnym kraju.

_ - Udało im się skoncentrować uwagę na Snowdenie i "złych" krajach, które go "popierają", doprowadzając do tego, że zapomnieliśmy o wszystkich strasznych rzeczach, wyrządzonych Amerykanom i całemu światu, które on ujawnił _ - oświadczył Correa.

Władze Ekwadoru zaprzeczyły też oficjalnie doniesieniom, jakoby Snowden otrzymał od tego kraju _ dokument uchodźcy _, z którym miał opuścić Hongkong; informacje takie przekazał kilka dni wcześniej założyciel demaskatorskiego portalu WikiLeaks Julian Assange.

bDZgWjMd

Także niewymieniona z nazwiska rzeczniczka ministerstwa sprawiedliwości USA poinformowała, że na wniosek Waszyngtonu o aresztowanie Snowdena Hongkong odpowiedział formalną prośbą o doprecyzowanie drugiego imienia Amerykanina. Według rzeczniczki dane Snowdena były powszechnie znane, zatem postępowanie Hongkongu stanowiło _ zwyczajny pretekst, by nie zareagować na wniosek o areszt _.

Snowden ujawnił dokumenty, z których wynika, że amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) i inne służby monitorowały i gromadziły dane dotyczące rozmów telefonicznych i aktywności w internecie obywateli USA oraz cudzoziemców. Snowden oskarżył NSA o zbieranie tajnych danych z serwerów dziewięciu firm internetowych, m.in. Google, Facebook, Yahoo, YouTube, AOL.

Czytaj więcej o Snowdenie w Money.pl
Wenezuela gotowa dać azyl Snowdenowi Prezydent Wenezueli, Nicolas Maduro, oświadczył, że na razie do jego kraju taki wniosek nie wpłynął.
Ławrow oburzony za Snowdena _ - Nie mamy nic wspólnego ani ze Snowdenem, ani z jego relacjami z Ministerstwem Sprawiedliwości USA _- powiedział rosyjski minister spraw zagranicznych.
bDZgWjMy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)