Notowania

kryzys w strefie euro
30.11.2011 08:35

EFSF nie zostanie zwiększony do biliona euro

Ministrowie finansów strefy euro ustalili, że Europejski Fundusz Stabilizacji Finansowej (EFSF) zostanie zwiększony. Nie wiedzą jednak o ile.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Z powodu pogorszenia sytuacji na rynkach finansowych prawdopodobniej nie uda się zwielokrotnić do około biliona euro mocy pożyczkowych funduszu ratunkowego EFSF, jak wcześniej planowano - ogłosił szef eurogrupy Jean-Claude Juncker (na zdj. z hiszpańską minister finansów Eleną Salgado).

Na wczorajszym posiedzeniu ministrowie finansów strefy euro ustalili, że moc Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF) zostanie zwiększona, jednak nie potrafili określić do jakiej kwoty. Fundusz ten jest głównym narzędziem, jakim dysponuje euroland, by próbować powstrzymywać rozszerzenie się kryzysu.

_ - Warunki się zmieniły, więc prawdopodobnie moc pożyczkowa EFSF nie zostanie zwiększona do biliona euro, lecz do mniejszej sumy. Nadal będzie to jednak istotna kwota _ - powiedział Juncker.

_ - Obecnie niemożliwe jest podanie konkretnej sumy, ponieważ od ostatniego szczytu sytuacja się pogorszyła _ - podkreślił. Zwielokrotnienie do około biliona euro mocy pożyczkowych EFSF było jedną z decyzji szczytu przywódców eurolandu z 27 października. Obecnie EFSF ma zdolność pożyczkową na poziomie 440 mld euro.

Sprawdź aktualne notowania dolar amerykański
Siła EFSF ma zostać zwiększona za pomocą systemu częściowego ubezpieczenia kredytów dla inwestorów w słabych krajach eurolandu.

Osiągnięcie porozumienia w sprawie wzmocnienia EFSF świadczy o tym, że jesteśmy _ w pełni zdeterminowani, by zrobić wszystko co konieczne w celu zapewnienia stabilności finansowej strefy euro _ - podkreślił Juncker.

Juncker dodał, że ministrowie finansów eurolandu będą pracować nad zwiększeniem środków MFW, by pomóc Europie w pokonaniu kryzysu długu publicznego. Wyjaśnił, że zwiększenie zasobów ma nastąpić poprzez pożyczki dwustronne. Ministrowie wyrazili też zgodę, by zagrożona bankructwem Grecja otrzymała kolejną, wynoszącą 8 mld euro transzę pomocy finansowej UE i MFW.

5,8 mld euro z tej kwoty dadzą w formie kredytu kraje strefy euro, natomiast reszta pochodzić będzie z MFW. Transza wchodzi w skład wcześniejszego programu pomocy dla Aten z roku 2010. Juncker powiedział, że transza ta zostanie wypłacona do połowy grudnia.

Czytaj więcej o kryzysie w Europie
[ ( http://static1.money.pl/i/h/121/t180857.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/berlusconi;zgodzil;sie;na;monitorowacnie;reform;przez;mfw;i;ue,240,0,957680.html) Otoczą Włochy ścianą, bo nie mają zaufania Uczestnicy szczytu G20 szykują dokument, który będzie instruował kraje takie jak Włochy do wdrożenia reform.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/59/t84795.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/jean-claude;juncker;wszystkie;kraje;ue;musza;przyjac;euro,78,0,921422.html) Euro to obowiązek. Kryzys to nie wymówka Szef eurogrupy Jean-Claude Juncker podkreślił, że jest przeciwnikiem wychodzenia jakiegokolwiek kraju ze strefy euro.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/58/t75322.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/lagarde;ma;nowy;pomysl;na;uspokojenie;rynkow,110,0,919662.html) Ma pomysł na uspokojenie rynków. Dobry? Szefowa MFW zasugerowała "połączenie" interwencji EBC i Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej.
Tagi: kryzys w strefie euro, juncker, mfw, fundusz, efsf, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz