Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Egipt chce dostać 4,8 mld dolarów kredytu. Uda się?

0
Podziel się:

Sytuacja finansowa Egiptu pogarsza się i MFW nie jest przekonane do pożyczki. Fundusz stawia warunki.

Mohamed Mursi, prezydent Egiptu
Mohamed Mursi, prezydent Egiptu (Apaimages/Polaris/East News)

Sytuacja finansowa Egiptu pogarsza się i decyzja o ewentualnym udzieleniu Kairowi kredytu zostanie odłożona do chwili, gdy egipski rząd przedstawi plany reform gospodarczych - zapowiedział * *szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Egipt od ponad roku zabiega o kredyt od MFW, który ma wynieść 4,8 mld dolarów. Negocjacje w tej sprawie przedłużają się, ponieważ przyznanie takiej pożyczki obłożone jest warunkami i oznacza konieczność wdrożenia w kraju niepopularnych reform oraz cięć budżetowych, mogących wywołać niepokoje społeczne.

Zwłoka w przyznaniu Egiptowi nowych funduszy wynika również z politycznej niestabilności w tym kraju.

Rzecznik MFW Gerry Rice powiedział dziennikarzom, że na razie nie jest rozważane wysłanie do Egiptu kolejnej misji technicznej, ponieważ Fundusz oczekuje, że rząd w Kairze przedstawi najpierw najnowsze dane ekonomiczne. _ Kondycja gospodarcza Egiptu ewoluuje i musimy to wziąć pod uwagę w naszych negocjacjach _ - dodał Rice.

W czwartek agencja ratingowa Standard&Poor's obniżyła notę Egiptu do poziomu CCC+, tłumacząc to porażką rządu w kwestii realizacji celów budżetowych oraz _ stałą presją na rezerwy walutowe _ kraju.

W dwa lata po obaleniu autokratycznego prezydenta Hosniego Mubaraka Egipt zmaga się z głębokim kryzysem gospodarczym i finansowym, a rezerwy dewizowe kraju wynoszą obecnie zaledwie nieco ponad jedną trzecią ich kwoty sprzed rewolucji.

Czytaj więcej w Money.pl
Chcą dostać pięć miliardów dolarów od MFW Dyrektor Międzynarodowego Funduszu Walutowego ds. Bliskiego Wschodu i Azji Środkowej Masood Ahmed przyjedzie do Kairu, by omówić warunki udzielenia pożyczki Egiptowi.
Nowe zagrożenia kryzysowe. MFW pokazuje, co to może być Światowy system finansowy jest znacznie bardziej stabilny niż przed sześcioma miesiącami, ale nadal potrzeba wiele pracy, by go uzdrowić.
Banki groźne dla gospodarki. MFW alarmuje Z raportu wynika, że przez takie działania na rynku zaczęło brakować pieniędzy. Co dalej?
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)