Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Egipt: Islamiści jednak zaatakowali posterunki armii

0
Podziel się:

Ataki nastąpiły wkrótce po odsunięciu przez armię od władzy islamskiego prezydenta Mohammeda Mursiego.

Egipt: Islamiści jednak zaatakowali posterunki armii
(PAP/EPA)
bFgrPibp

Islamiści egipscy ostrzelali nad ranem z granatników i broni maszynowej posterunki policji i wojska na półwyspie Synaj - poinformowała telewizja publiczna. Ataki nastąpiły wkrótce po odsunięciu przez armię od władzy islamskiego prezydenta Mohammeda Mursiego.

Według źródeł w służbach bezpieczeństwa, jeden żołnierz poniósł śmierć a dwóch zostało rannych podczas ataku na posterunek policji w Rafah, miejscowości położonej przy granicy ze Strefą Gazy. Obok zaatakowanego posterunku mieści się siedziba wywiadu wojskowego.

Wcześniej ostrzelano z granatników posterunek wojskowy strzegący lotniska w El Arish, również przy granicy ze Strefą Gazy.

bFgrPibr

Nie jest jasne czy ataki były reakcją na usunięcie Mursiego. Bojownicy islamscy, podejrzewani o związki z Al-Kaidą, zadomowili się na pustynnych i słabo zaludnionych terenach Synaju, czasami współpracując z beduińskimi przemytnikami i palestyńskimi bojownikami ze Strefy Gazy.

Władze egipskie, po obaleniu prezydenta Hosniego Mubaraka w 2011 r., podejmowały próby zapewnienia bezpieczeństwa w tym rejonie, ale nie przyniosły one większych efektów.

Zobacz także: ZOBACZ RELACJĘ Z EGIPTU:

Armia odpiera ataki i apeluje o spokój

bFgrPibx

Armia apeluje do mieszkańców o spokój. Apel w internecie rzecznik egipskiej armii. Jak napisał, nie ma zgody na represje wobec jakiejkolwiek grupy politycznej ani na odwet.

Radykałowie zapowiadają jednak na dzisiaj wielką demonstrację zwolenników odsuniętego od władzy prezydenta Mohammeda Mursiego.

Zobacz zdjęcia z demonstracji w Kairze

  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://manager.money.pl/galerie/prezydent-egiptu-usuniety-z-urzedu-demonstracje-w-kairze-g560334.html) Bractwo Muzułmańskie w opublikowanym oświadczeniu stwierdziło, że przejęcie obowiązków głowy państwa przez szefa Trybunału Konstytucyjnego jest niezgodne z prawem. Ugrupowanie jest jednak mocno rozbite po tym, jak aresztowano około 300 jego polityków. Do aresztu trafił także szef Bractwa, Mohammed Badie. Nie wiadomo natomiast, gdzie jest obalony prezydent. Niepotwierdzone informacje mówią, że Mohammed Mursi wciąż przebywa w odosobnieniu w koszarach Gwardii Republikańskiej na obrzeżach Kairu.

Egipskie ministerstwo zdrowia informuje, że od niedzieli w zamieszkach zginęło co najmniej 50 osób.

bFgrPiby
Czytaj więcej w Money.pl
Wojsko przejęło władzę. Mursi obalony! Egipska armia wyznaczyła przewodniczącego trybunału konstytucyjnego Adliego Mansura na tymczasowego szefa państwa.
Zamknęli Mursiego, wyznaczyli nowego prezydenta Egiptu Adly Mansur ma przejąć obowiązki głowy państwa i opracować ordynację wyborczą.
Prezydent Mursi pojmany przez wojsko. Zamknięty w ministerstwie Służby bezpieczeństwa aresztowały też przywódców Bractwa Muzułmańskiego i islamistycznej Partii Wolności i Sprawiedliwości.
bFgrPibS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)