Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zamieszki w egipcie
18.02.2011 08:31

Egipt kusi. Zabytki znów otwarte

Władze Egiptu po kilku tygodniach przerwy umożliwią turystom zwiedzanie zabytków.

Podziel się
Dodaj komentarz
(eviljohnius/CC/Flickr)

Władze Egiptu zapowiedziały, że w niedzielę ponownie umożliwią turystom zwiedzanie zabytków. Ma to ożywić branżę turystyczną, która mocno odczuła niedawne antyprezydenckie demonstracje.

Po spotkaniu z policją, na którym rozmawiano o sprawach bezpieczeństwa, minister stanu ds. zabytków starożytności Zahi Hawas ogłosił w piątek, że wszystkie starożytne, koptyjskie, islamskie i współczesne atrakcje turystyczne Egiptu zostaną otwarte dla publiczności już w niedzielę.

Obecnie można zwiedzać piramidy w Gizie, jednak jak pisze agencja Associated Press, większość turystów opuściła Egipt na początku lutego, kiedy zaczynały się protesty, które doprowadziły do obalenia prezydenta Hosniego Mubaraka. Jak podkreśla AP wciąż niepewna sytuacja polityczna sprawia jednak, iż jest mało prawdopodobne, aby w krótkim czasie ruch turystyczny uległ ożywieniu.

Tymczasem archeolodzy cieszą się z odnalezienia jednego z najważniejszych przedmiotów skradzionych z Muzeum Egipskiego w Kairze podczas demonstracji. Statuetkę przedstawiającą ojca króla Tutanchamona, Echnatona, znalazł przy pojemniku na śmieci biorący udział w demonstracjach 16-latek i jego rodzina ją zwróciła.

Zaginione bezcenne zabytki z kairskiego muzeum (National Geograpgic, ang)

Minister Hawas poinformował, że z Muzeum Egipskiego, znajdującego się w pobliżu kairskiego placu Tahrir, gdzie były największe protesty, w sumie zniknęło 18 przedmiotów, z czego trzy znaleziono na terenie placówki, gdzie włamywacze najprawdopodobniej je porzucili.

Jednak straty dla dziedzictwa kulturowego Egiptu mogą okazać się większe niż sądzono, gdyż władze poinformowały o kolejnych odkrytych przypadkach włamań na terenach wykopalisk archeologicznych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/182/t33718.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/traca;przez;zamieszki;20;mln;funtow,251,0,768763.html) Tracą przez zamieszki. 20 mln funtów Biuro podróży Thomas Cook spodziewa się, że o tyle spadną zyski przez niepokoje w Afryce.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/164/t86180.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/gdy;egipt;i;tunezja;traca;turystow;inni;zyskuja;nie;musi;byc;drozej,129,0,766081.html) Gdy Egipt i Tunezja tracą turystów inni zyskują. Nie musi być drożej Turcja, Hiszpania i Grecja skorzystają na bliskowschodniej rewolcie. Zobacz ile kosztują wakacje.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/129/t130945.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/przez;protesty;egipt;stracil;juz;miliard;dolarow,60,0,766012.html) Przez protesty Egipt stracił już miliard dolarów Credite Agricole prognozuje, że wzrostu gospodarczy Egiptu spadnie do 3,7 proc. w 2011 r.
Tagi: zamieszki w egipcie, turystyka, ciekawostki, wiadomości, styl, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, pap, lifestyle
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz