Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Egipt nie skorzysta z "doraźnej" pożyczki MFW

0
Podziel się:

Egipt stara się o uzyskanie od MFW kredytu 4,8 mld dolarów dla przezwyciężenia kryzysowej sytuacji bilansu płatniczego.

Egipt nie skorzysta z "doraźnej" pożyczki MFW
(flyvancity/CC/Flickr)

Egipt nie skorzysta z jakiejkolwiek _ doraźnej _ pożyczki Międzynarodowego Funduszu Walutowego - oświadczył rzecznik rządu Alaa el-Hadidi, co może oznaczać odrzucenie oferty kredytu pomostowego, o przedstawieniu której poinformował w poniedziałek MFW.

Hadidi dodał, że każde ewentualne porozumienie kredytowe musiałoby uwzględniać wymogi programu ekonomicznego państwa.

Egipt stara się o uzyskanie od MFW kredytu 4,8 mld dolarów dla przezwyciężenia kryzysowej sytuacji bilansu płatniczego, ale byłoby to związane z koniecznością wprowadzenia surowych przedsięwzięć oszczędnościowych, mogących wywołać niepokoje społeczne.

_ - Nie będzie szybkiej lub doraźnej pożyczki _ - powiedział dziennikarzom Hadidi, dodając, że wciąż jeszcze nie ustalono terminu wizyty misji MFW w Egipcie.

Fundusz oświadczył w poniedziałek, że Egipt ma możliwość skorzystania z tak zwanego Instrumentu Szybkiego Finansowania (Rapid Financing Instrument - RFI), zapewniającego państwom członkowskim szybką ograniczoną pomoc kredytową. Źródło w egipskim ministerstwie finansów podało wtedy, że oferta jest studiowana.

_ - Nie ma na razie porozumienia w sprawie przyjazdu misji i czekamy na nią _ - zaznaczył Hadidi.

W dwa lata po obaleniu autokratycznego prezydenta Hosniego Mubaraka Egipt zmaga się z głębokim kryzysem gospodarczym i finansowym, a rezerwy dewizowe kraju wynoszą obecnie zaledwie nieco ponad jedną trzecią ich kwoty sprzed rewolucji.

Czytaj więcej w Money.pl
Chcą dostać pięć miliardów dolarów od MFW Dyrektor Międzynarodowego Funduszu Walutowego ds. Bliskiego Wschodu i Azji Środkowej Masood Ahmed przyjedzie do Kairu, by omówić warunki udzielenia pożyczki Egiptowi.
Dostaną pożyczkę od MFW, zniosą dotacje Rząd Egiptu oczekuje, że wstępne porozumienie z Międzynarodowym Funduszem Walutowym w sprawie kredytu w wysokości 4,8 mld dol. zostanie zawarte zanim zespół negocjacyjny MFW wyjedzie w środę z Kairu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)