Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
budżet 2012
15.10.2011 18:40

Ekonomiści o polskim budżecie. "Istnieje ryzyko"

Zdaniem ministra finansów budżet na przyszły rok może być przyjęty już przez nowy rząd.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Nawet jeśli założenia, przyjęte przez rząd do przygotowania projektu ustawy budżetowej na 2012 rok, nie pokryją się z rzeczywistością to nie będzie konieczności zmiany projektu - oceniają ekonomiści.

Ryszard Petru z Towarzystwa Ekonomistów Polskich uważa, że na razie jest za wcześnie, by mówić o zmianie projektu, czy późniejszej nowelizacji budżetu. -_ Na miejscu ministra finansów poczekałbym jeszcze półtora miesiąca. Jak się sytuacja bardziej wykrystalizuje, jeżeli chodzi o perspektywy strefy euro, a dynamika przyszłorocznego wzrostu gospodarczego byłaby w okolicach 3,5 proc., to nie widzę powodów do nowelizacji budżetu _ - powiedział ekonomista. W założeniach do projektu rząd przyjął wzrost PKB na poziomie 4 procent.

Petru zaznaczył, że istnieje jednak ryzyko, iż wzrost gospodarczy wyniesie poniżej 3 proc., np. 2,5 proc. - wtedy zmiana byłaby konieczna. Według niego, zmianie uległyby wówczas także składowe wzrostu PKB, konsumpcja i eksport netto, co miałoby wpływ na przychody z podatków.

Według niego, ministerstwo finansów mogłoby przygotować wariant bardziej konserwatywnego budżetu ze wzrostem na poziomie ok. 2 proc., ale z jego przestawieniem należałoby poczekać._ - Nie wychodziłbym teraz z czymś takim. Decyzję o nowelizacji byłbym skłonny podjąć pod koniec listopada. Ewentualną korektę należałoby wprowadzić wtedy, kiedy będziemy wiedzieć, że gospodarka polska i europejska spowolni w skali, która wymusiłaby zmianę dochodów i wydatków państwa _ - zaznaczył.

Zdaniem wiceprezesa Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową dr Bohdana Wyżnikiewicza, jest niemal pewne, że wzrost gospodarczy w przyszłym roku będzie niższy niż przyjęty przez resort finansów w założeniach do projektu. Jako powód wskazał tendencje w gospodarce światowej i otoczeniu zewnętrznym Polski.

_ - Technicznie rzecz biorąc, najważniejszym parametrem i jedynym, który się liczy, jest wielkość deficytu, którego nie można przekroczyć. Nikt nigdy, nikogo, nie rozlicza np. z założeń do budżetu, a nawet realizacji ustawy, o ile deficyt nie zostanie przekroczony. Projekt można by najwyżej zmienić dla 'higieny ogólnej' _ - powiedział Wyżnikiewicz.

Czytaj więcej o projekcie budżetu na 2012 rok

Wyjaśnił, że chodzi o to, by zapewnić sobie _ lepsze samopoczucie _, że nie tylko wielkość deficytu, ale i inne wskaźniki np. przychody czy wydatki, są bliższe temu, co się naprawdę wydarzy. _ - Jeżeli nie będą zmienione, to pozostanie dyskomfort, ale nic wielkiego się nie stanie, nikt, nikogo do żadnego trybunału nie pośle _ - powiedział.

Minister finansów Jacek Rostowski powiedział wczoraj w Paryżu, że budżet na przyszły rok może być przyjęty już przez nowy rząd. Według ministra, nie należy się jednak spieszyć z uchwaleniem ustawy budżetowej, gdyż sytuacja gospodarcza jest bardzo zmienna.

Rostowski dodał, że w tej chwili nadal _ zastanawia się, w jakim terminie przedstawić rządowi ten budżet _. Podkreślił, że _ trzeba wziąć pod uwagę, że sytuacja dosyć szybko się zmienia _, więc - jego zdaniem - lepiej się wstrzymać przed podjęciem decyzji.

Rostowski powiedział, że Polsce _ nie grozi prowizorium budżetowe _. Zgodnie z konstytucją, w wyjątkowych przypadkach dochody i wydatki państwa, w okresie krótszym niż rok, może określać ustawa o prowizorium budżetowym.

Więcej o polskich finansach - czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/43/t82731.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/bruksela;nie;odpuszcza;w;sprawie;deficytu,244,0,786420.html) Bruksela nie odpuszcza w sprawie deficytu Rehn: to co Polska przedstawiła nie wystarczy. Domagamy się dodatkowych reform.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t74597.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/szybko;odpowiemy;brukseli;w;sprawie;reform,21,0,757269.html) Szybko odpowiemy Brukseli w sprawie reform Zdaniem Komisji Europejskiej zmiany w OFE nie wystarczą, by wystarczająco obniżyć deficyt.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/43/t82731.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/bruksela;nam;nie;ufa;ukarze;nas;za;dlugi,177,0,757169.html) Bruksela nam nie ufa. Ukarze nas za długi? Komisja Europejska domaga się programu reform i redukcji deficytu finansów publicznych.
Tagi: budżet 2012, polska, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz