Notowania

pkb
07.12.2009 16:05

Ekonomiści: W przyszłym roku PKB może urosnąć o 2 proc.

Zdaniem ekspertów druga połowa przyszłego roku będzie lepsza.

Podziel się
Dodaj komentarz
(XcBiker/CC/Flickr)

Ekonomiści spodziewają się w 2010 r. wzrostu PKB na poziomie około 2 proc. Z najnowszej ankiety Business Centre Club wynika, że w przyszłym roku dwie trzecie firm planuje inwestycje, a 40 proc. oczekuje zwiększenia zatrudnienia.

Według głównej ekonomistki banku BPH Mai Goettig, w przyszłym roku należy spodziewać się _ ożywienia w umiarkowanej skali . - Po tempie wzrostu, które szacuję na 1,5 proc. w tym roku, przyszłoroczny wzrost gospodarczy wyniesie koło 2 proc. (...) Najwyższy wzrost gospodarczy zostanie zanotowany w ostatnim kwartale, gdzieś między 2,5-3 proc. Wtedy będziemy widzieć bardziej znaczące ożywienie w strefie euro. Pierwsza połowa roku może być relatywnie gorsza _ - oceniła.

Podobną opinię przedstawia doradca ekonomiczny prezydenta prof. Adam Glapiński, według którego wzrost będzie narastał w ciągu roku._ - Wygląda na to, że gospodarka niemiecka bardzo dynamicznie wychodzi z kryzysu i zyskuje wysokie tempo. Jeżeli byłoby jakieś totalne zamieszanie dotyczące braku reform strukturalnych związane z narastającym deficytem i długiem, sytuacja może się jednak skomplikować _ - ostrzegł.

Główny ekonomista BCC prof. Stanisława Gomułka powiedział, że wzrost PKB w latach 2009-2010 wyniesie między 1 proc. a 3 proc. - _ W sumie przez dwa lata wyniesie 3 proc. może 3,5 proc. _ - oszacował. Jego zdaniem ze wzrostem, który pozytywnie wpłynąłby zarówno na rynek pracy, jak i poziom deficytu budżetowego i długu publicznego, czyli powyżej 4 proc. PKB, możemy mieć do czynienia _ chyba dopiero w roku 2012 i później _.

Natomiast zdaniem głównego ekonomisty PricewaterhouseCoopers prof. Witolda Orłowskiego, polska gospodarka w przyszłym roku wzrośnie o ok. 2,5 proc. W pierwszej połowie roku będzie jednak _ pełzać _ między 1-2 proc., a potem nastąpi przyspieszenie. - _ Liczę na jakieś 3 proc., może ponad 3 proc. w końcówce roku _ - powiedział Orłowski..

O kryzysie czytaj w Money.pl
*Pakiet antykryzysowy uderzy w świąteczne bony? * Potencjał rynku bonów zakupowych i kart podarunkowych Money.pl szacuje na 3,7 mld złotych.
*Nie będzie szybkiej komercjalizacji szpitali i przychodni * Program Ratujemy polskie szpitale kuleje. Z 1,38 mld zł samorządom przekazano zaledwie 12 mln zł.
*Ceny mieszkań stanęły, koniec promocji u deweloperów * Co miesiąc na rynek trafia ponad 12 tys. nowych mieszkań. Nie ma szans na znaczące obniżki cen.
*W tym roku PKB urośnie o 1,1 proc., a w przyszłym o 2 proc. * Część prognoz mówi nawet o wzroście o 3,5 proc. w 2010 r.
Tagi: pkb, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz