Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Eksperci: Chiny muszą się zmienić, nie ma innego wyjścia

0
Podziel się:

U steru partii i Chin stanął Xi Jinping. Jego ojciec uznawany był za reformatora.

Eksperci: Chiny muszą się zmienić, nie ma innego wyjścia
(PAP/EPA)

Reformy w Chinach są niezbędne, ale będą trudne do przeprowadzenia - uważają eksperci, z którymi rozmawiało Polskie Radio. Dziś w Pekinie zaprezentowano nowe władze Komunistycznej Partii Chin.

U steru partii i Chin stanął Xi Jinping.Ojciec obecnego przewodniczącego KPCh Xi Jinpinga - Xi Zhongxun, uznawany był za reformatora. Zarówno druga gospodarka świata, jak i chińskie społeczeństwo obecnie potrzebują reform - mówi Polskiemu Radiu Sidney Rittenberg, który po raz pierwszy kongres chińskiej partii obserwował w 1945 r.

_ - To bardzo prawdopodobne, że nowi przywódcy przeprowadzą reformy. Kogokolwiek w Chinach nie zapyta się o potrzebę reform - odpowie, że nie ma innego wyjścia _ - uważa ekspert.

Analityk chińskiej sceny politycznej Wojciech Jakóbiec dodaje jednak, że w chińskich realiach reformy nie są łatwe do przeprowadzenia.

_ - Chiny nie są już krajem, w którym jedna osoba decyduje, jakie będą kierunki polityki _ - dodaje Jakóbiec. W jego opinii, to od woli całego Biura Politycznego i szerokich partyjnych konsultacji będzie zależało podjęcie reform.

Zgodnie z przewidywaniami ekspertów liczebność Stałego Komitetu zmniejszono z dziewięciu do siedmiu osób. Na czele tego potężnego organu, już jako przywódca KPCh, stanął Xi Jinping (Si Dzinping), który w marcu przyszłego roku zastąpi Hu Jintao (Hu Dzintao) również na stanowisku prezydenta.

Xi objął również zwierzchnictwo nad armią, zajmując stanowisko szefa partyjnej Centralnej Komisji Wojskowej. Zachodnie agencje uznają za dużą niespodziankę tak szybkie przejęcie tego stanowiska przez Xi. Wcześniej z tej funkcji ustąpił prezydent Hu. W Chinach armia nie podlega kontroli rządu, lecz partii komunistycznej.

Na spotkaniu z mediami Xi wygłosił przemówienie, w którym zapowiedział kontynuację polityki reform i otwierania Chin na świat. Wspomniał o głównych stojących przed partią wyzwaniach: korupcji wśród urzędników państwowych i konieczności pozostawania w kontakcie ze społeczeństwem. Przywódca partii oficjalnie przedstawił światu nowy skład całego Stałego Komitetu.

Czytaj więcej w Money.pl
Pierwszy sekretarz partii prezydentem? Liczebność Stałego Komitetu Komunistycznej Partii Chin zmniejszono do siedmiu osób. Na czele potężnego organu stanął Xi Jinping, który w marcu 2013 r. zostanie prezydentem.
USA wzmocnią kontrolę chińskich inwestycji? Do ściślejszej kontroli inwestycji chińskich w USA wezwała w swoim dorocznym raporcie komisja doradzająca Kongresowi.
Zmiana władzy w Chinach. Są nowe nazwiska Prawie połowa z 205 wybranych na zjeździe członków KC nie zasiadała dotychczas w tym gremium - poinformowała agencja Xinhua. Tylko 10 miejsc przypadło kobietom.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)