Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Eksperci chwalą system podatkowy w Polsce

0
Podziel się:

W ciągu ćwierć wieku udało się zbudować system, w którym żadna ze stron nie jest uprzywilejowana - ocenia firma doradcza EY.

Eksperci chwalą system podatkowy w Polsce
(greg801/iStockphoto)

Polski system podatkowy jest zrównoważony i praworządny - ocenia firma doradcza EY. Eksperci ocenili zmiany dokonane w prawie podatkowym w ciągu minionych 25 lat.

Jarosław Koziński z EY przypomina, że przed 1989 rokiem w Polsce pobierano podatki, nie informując o tym obywateli. Dodaje, że w ciągu ćwierć wieku udało się zbudować system, w którym żadna ze stron nie jest uprzywilejowana.

Wskazuje, że podatnik ma prawo do oszczędzania podatku, legalnego zmniejszania przekazywanych państwu kwot, a także sporu z fiskusem.

Ekspert przyznaje, że prawo podatkowe jest zagmatwane i, jego zdaniem, takie pozostanie. Wynika to z faktu, że powstają przepisy, które są odpowiedzią na nowe okoliczności. Dążenie do prostego systemu podatkowego raczej jest utopią - ocenia specjalista podatkowy.

Jarosław Koziński uważa, że zmieniając przepisy w nadchodzących latach, warto pracować nad utrzymaniem obecnej równowagi pomiędzy uprawnieniami podatnika i aparatu skarbowego.

Poza tym wskazane jest tworzenie zachęt podatkowych w postaci ulg lub dotacji na badania i rozwój. Istotnym elementem jest też lepsza edukacja urzędników skarbowych.

Czytaj więcej w Money.pl
Policja przechwyciła ponad tysiąc pudeł z danymi oszustów podatkowych Przynajmniej część z nich pochodzi z filii szwajcarskiego banku Coutts - spółki zależnej od brytyjskiego Royal Bank of Scotland.
Oto, co będzie mógł zrobić z nami fiskus Eksperci podatkowi nie pozastawiają na tym pomyśle suchej nitki.
Jak rozliczyć prywatny najem mieszkania? Wynajmujesz mieszkanie? Otrzymanymi pieniędzmi musisz podzielić się z fiskusem. Jak należy opodatkować przychody z najmu?
Opodatkowanie prywatnego handlu w internecie Kupujesz lub sprzedajesz w internecie? Sprawdź, kiedy powinieneś zapłacić podatek, a kiedy nie musisz tego robić.
podatki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)