Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Eksperci o ekonomicznym noblu: Bezrobocie to dżuma

0
Podziel się:

Nazwiska laureatów są pozytywnym zaskoczeniem.

Eksperci o ekonomicznym noblu: Bezrobocie to dżuma

Nazwiska laureatów są zaskoczeniem, ale to zaskoczenie pozytywne. Amerykanie: Peter A. Diamond i Dale T. Mortensen oraz Brytyjczyk cypryjskiego pochodzenia Christopher A. Pissarides zostali nagrodzeni za metody analizy rynków i pokazanie, jaki wpływ na bezrobocie, wakaty oraz wynagrodzenie mają regulacje i polityka rynkowa.

Profesor Mieczysław Kabaj z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych jest zadowolony, że tegoroczny Nobel w dziedzinie ekonomii przypadł osobom zajmującym się analizami rynkowymi dotyczącymi bezrobocia. Profesor Kabaj powiedział Polskiemu Radiu, że problem bezrobocia to jeden z najważniejszych problemów społeczno-ekonomicznych.

POSŁUCHAJ PROF. MARKA KABAJA:

Profesor Kabaj przytoczył dane Międzynarodowej Organizacji Pracy, w której pracował przez wiele lat. Z danych tych wynika, że na świecie zarejestrowanych jest około 200 milionów bezrobotnych. Bezrobocie ukryte zaś szacowane jest nawet na miliard osób.

Model Diamonda, Mortensena i Pissaridesa jasno pokazuje, że podniesienie zasiłków dla bezrobotnych powoduje wzrost bezrobocia.
Wiceprezes Business Centre Club Zbigniew Żurek chwali decyzję przyznania ekonomicznego Nobla naukowcom badającym rynek pracy, choć nie spodziewał się przyznania nagrody Nobla osobom zajmującym się tą problematyką. Cieszy się jednak ze zwrócenia uwagi na ten problem:

_ - To miłe zaskoczenie, że to Nobel z ekonomii społecznej. Dziś nacisk kładzie się nie na to jaką ktoś ma pracę, ale czy ma ją w ogóle - _ komentuje Żurek.

Laureaci zmienili sposób patrzenia na rynek pracy

_ - Peter Diamond, Dale Mortensen i Christopher Pissarides wnieśli bardzo duży _
_ wkład w rozwój ekonomii pracy i w to, w jaki sposób rozumiemy rynek pracy - _ocenia z kolei ekonomista i członek zarządu fundacji FOR dr Wiktor Wojciechowski.

Jak wyjaśnił Wojciechowski, modele opracowane przez tych uczonych nie są samą teorią, lecz mają bardzo praktyczne zastosowanie. - _ Mogą służyć wyjaśnieniu, z czego wynikają różnice w poziomie zatrudnienia i bezrobocia pomiędzy krajami. To fundamentalny problem i wyzwanie dla polityki gospodarczej - by zwiększyć odsetek pracujących, a zmniejszyć bezrobocie _ - powiedział. Dodał, że współczesna makroekonomia często odwołuje się do ich pracy.

_ - To teoria, która w nowatorski sposób zobrazowała działanie rynku pracy i opisała wpływ poszczególnych regulacji na poziom bezrobocia. Pomaga lepiej zrozumieć, jakie mogą być potencjalne skutki reform. Wzmocniła aparat analityczny, który musi być podstawą do formułowania polityki gospodarczej _ - powiedział. _ _

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)