Notowania

smoleńsk
07.08.2012 21:34

Eksperci w Smoleńsku. Mierzą i analizują

Przeprowadzają wstępne ekspertyzy budowlane dotyczące warunków budowy pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Do środy potrwa wizyta polskich ekspertów w Smoleńsku, którzy przeprowadzają wstępne ekspertyzy budowlane dotyczące warunków powstania pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy z 10 kwietnia 2010 r.

_ Wizyta jest efektem ustaleń, do których doszło podczas tegorocznego spotkania szefów resortów kultury Polski i Rosji w Moskwie. Celem podróży do Smoleńska jest przeprowadzenie wstępnych ekspertyz budowlanych, w tym przede wszystkim określenie warunków geologicznych, gruntowo-wodnych oraz atmosferycznych. Wizja lokalna jest niezbędnym elementem prac przygotowawczych i projektowych _ - poinformowało centrum informacyjne ministerstwa kultury.

W rozpoczętej w poniedziałek 6 sierpnia wizycie polskich ekspertów w Smoleńsku udział biorą przedstawiciele resortu kultury, ambasady RP w Moskwie i autorzy zwycięskiego projektu pomnika.

Rzecznik ministra kultury Maciej Babczyński powiedział, że oficjalny komunikat w tej sprawie zostanie udostępniony przez resort po zakończeniu wizyty, prawdopodobnie w czwartek.

Eksperci prowadzą prace - jak informuje ministerstwo kultury - pod kierownictwem polskiego koordynatora budowy pomnika ofiar katastrofy pod Smoleńskiem, Mariusza Knorowskiego.

Podczas czerwcowej wizyty w Moskwie minister kultury Bogdan Zdrojewski w Moskwie rozmawiał o powstaniu pomnika pod Smoleńskiem ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Władimirem Medinskim. Zdrojewski informował wówczas, że strona rosyjska potwierdziła gotowość sfinansowania prac infrastrukturalnych.

Szef polskiego resortu kultury mówił, że przed rozpoczęciem prac konstrukcyjnych teren, na którym będzie usytuowany pomnik, zostanie dokładnie sprawdzony, gdyż bezpośrednio przylega do miejsca katastrofy. Badania te będą prowadzone w pasie o długości 100 metrów i szerokości 5 metrów.

Międzynarodowy konkurs na pomnik w hołdzie ofiarom katastrofy smoleńskiej rozstrzygnięto 30 marca. Symbolicznie wskazanie lokalizacji monumentu przez przedstawicieli rodzin ofiar i członków polskiej delegacji rządowej odbyło się 10 kwietnia w Smoleńsku, w drugą rocznicę katastrofy. Wówczas ustalono, że pomnik miałby zostać odsłonięty w kolejną rocznicę katastrofy - 10 kwietnia 2013 r.

Jednak w czerwcu prokuratura wojskowa w Warszawie oświadczyła, że zmiany w miejscu katastrofy smoleńskiej są - przed zakończeniem śledztwa - niewskazane. Przed wizytą w Moskwie Zdrojewski podkreślił, że fizycznie pomnik powstaje w Polsce i będzie gotowy na czas. _ Istnieje natomiast zagrożenie, że nie będzie można go w zaplanowanym terminie zamontować na miejscu _ - dodał. Ciągle nie wiadomo, czy pomnik będzie gotowy jak przewidywano - na trzecią rocznicę katastrofy.

Zwycięski projekt pomnika - przygotowany przez zespół w składzie: Andrzej Sołyga, Dariusz Śmiechowski i Dariusz Komorek - przewiduje, że będzie miał formę wysokiego na dwa metry i liczącego kilkadziesiąt metrów długości muru, na którym znajdą się nazwiska ofiar katastrofy. W murze będzie szczelina, przez którą widoczny będzie plac, a na nim platforma z granitu.

Czytaj więcej w Money.pl
Wrak Tu-154M wróci do Polski. Zacznie się od... Już niebawem polscy eksperci pojadą do Rosji aby zbadać miejsce katastrofy pod Smoleńskiem.
Zaskakujące decyzje w sprawie Smoleńska Donald Tusk rozwiązał specjalny zespół koordynujący działania w tej sprawie. Prokuratura bierze pod lupę działania rządu.
Co po katastrofie? Wojsko się tłumaczy Mroczek, który odpowiada w MON za wdrożenie zalecanych zmian, podkreślił, że jest to dla resortu zadanie pierwszoplanowe, wiąże się bowiem z bezpieczeństwem.
Tagi: smoleńsk, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz