Notowania

Przejdź na
polska w strefie euro
20.12.2012 23:41

Ekspert NBP ostrzega przed strefą euro

- Zbyt szybkie wejście do strefy to jest ryzyko zdestabilizowania gospodarki - powiedział Andrzej Sławiński.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jacek Turczyk)

*Zbyt szybkie wejście do strefy euro może być ryzykowne dla stabilności polskiej gospodarki - powiedział dyrektor Instytutu Ekonomicznego NBP Andrzej Sławiński. *

_ - Tempo wzrostu wydajności polskiej gospodarki było, jest i będzie jeszcze dłuższy czas wyższe niż w krajach zamożnych. W związku z tym naturalny poziom stopy procentowej, czyli taki, który sprzyja utrzymaniu równowagi w gospodarce i w bilansie płatniczym, jest u nas wyższy niż jest w strefie euro. Więc zbyt szybkie wejście do strefy euro oznaczałoby trwałe ustabilizowanie stopy procentowej na poziomie niższym niż ten, który jest potrzebny do zrównoważenia gospodarki. To jest ryzyko zdestabilizowania gospodarki _ - powiedział na seminarium Sławiński.

_ - Druga rzecz, że zmienny kurs okazał się bardzo skutecznym sposobem na stabilizowanie realnego, efektywnego kursu walutowego. Więc to jest dla przedsiębiorców rzecz dobra _ - dodał.

Czytaj więcej w Money.pl
Prognoza złotego na 2013 rok. To już koniec umocnienia? Zobacz, co zdaniem analityków będzie wpływało na kurs polskiej waluty w nadchodzącym roku.
240 złotych rocznie - tyle ubędzie nam z kieszeni po wprowadzeniu euro Ekonomiści pesymistycznie oceniają nasze szanse na wejście do Eurolandu.
Tagi: polska w strefie euro, euro, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz