Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ekspert: stawką w konflikcie jest nie Krym, lecz Ukraina

0
Podziel się:

Moskwa chce wykazać, że nic ważnego nie może stać się na Ukrainie bez jej udziału - mówi James Sherr, ekspert think tanku Chatham House.

Ekspert: stawką w konflikcie jest nie Krym, lecz Ukraina
(PAP/EPA)

Stawką w kryzysie ukraińsko-rosyjskim nie jest Krym, choć jest on na pierwszym planie, lecz sama Ukraina, przyszły konstytucyjny model tego państwa i polityczne wpływy Rosji - powiedział James Sherr, ekspert think tanku Chatham House.

_ - Celem minimum z punktu widzenia Rosji jest uczynienie z Ukrainy niestabilnego kraju, którym nie da się rządzić. Celem maksimum jest nie tylko przywrócenie uległości Ukrainy wobec Rosji, ale skodyfikowanie jej z błogosławieństwem Zachodu _ - powiedział Sherr, specjalizujący się w sprawach Rosji i Eurazji.

_ - Moskwa chce wykazać nie tylko władzom w Kijowie, nad którymi nie ma żadnej kontroli, ale także Brukseli i Waszyngtonowi, że nic ważnego nie może stać się na Ukrainie bez jej udziału. Aby ten cel osiągnąć, Rosjanie nie muszą zaogniać sytuacji. Wystarczy, że są na Krymie i są wrogo usposobieni _ - tłumaczy.

_ - Oprócz podporządkowania sobie Ukrainy Moskwa chce też zmiany konstytucyjnej, czyli faktycznej dezintegracji kraju przy zachowaniu fasady jedności, w ramach której Krym miałby specjalny status podobny do tego, który obecnie ma Osetia, lub też o wymuszenie na władzach w Kijowie zgody na koncepcję podzielonej suwerenności wobec półwyspu _ - dodał.

W ocenie Sherra _ otwartą sprawą _ jest to, jak długo wytrzymają władze w Kijowie. Wśród ich słabych punktów wskazuje brak doświadczenia w sprawach bezpieczeństwa i obronności, a także brak autorytetu w niektórych regionach kraju.

Brytyjski ekspert nie wyklucza, że rolę w ewentualnym porozumieniu się z Rosjanami mogłaby odegrać była premier i szefowa partii Batkiwszczyna Julia Tymoszenko. Na taką możliwość wskazują wypuszczane _ balony próbne _ - twierdzi.

Jago zdaniem istnieje _ namacalne ryzyko _, że sytuacja na Półwyspie Krymskim wymknie się spod kontroli. Może tak się stać, jeśli Rosjanie siłą zajmą ukraińskie bazy na Krymie i zapobiegną przeniesieniu ukraińskich aktywów wojskowych na terytorium Ukrainy właściwej - ocenia Sherr.

Ekspert dostrzega też ryzyko wewnętrznego konfliktu politycznego na Ukrainie i utraty społecznego poparcia przez nowy rząd w Kijowie, jeśli Ukraińcy nabiorą przekonania, że Zachód nie jest gotów w pełni go wesprzeć. Na takim obrocie wydarzeń skorzystaliby nacjonaliści.

Według Sherra wewnątrzunijne dyskusje nad planowanymi sankcjami nie zrobią w Moskwie wrażenia, ponieważ Rosjanie są przekonani, że w grę wchodzą ich żywotne interesy.

_ Jedyne, co mogłoby skłonić Rosję do rozważenia obecnego kursu wobec Ukrainy, to konkretne środki, które bardzo mocno zaszkodziłyby jej interesom gospodarczym i politycznym _, ale - jak zauważa ekspert - _ różnica w tonie i treści pomiędzy niedzielnym oświadczeniem (sekretarza stanu USA) Johna Kerry'ego a poniedziałkową wypowiedzią (szefowej dyplomacji UE) Catherine Ashton wskazuje, że Zachód nie jest skłonny pójść na próbę sił z Rosją _.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)