Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ekspert w "Financial Times": Gazprom przeżywa kryzys

0
Podziel się:

Rosyjski Gazprom znalazł się w kryzysie i prawdopodobnie padnie ofiarą rewolucji gazu łupkowego, co odbije się na dochodach Rosji i jej modelu kapitalizmu państwowego.

Ekspert w "Financial Times": Gazprom przeżywa kryzys
(Mitya Aleshkovsky/cc/flickr)

Szwedzki ekonomista Anders Aslund w artykule w _ Financial Times _ ocenia, że rosyjski Gazprom znalazł się w kryzysie i prawdopodobnie _ padnie ofiarą rewolucji gazu łupkowego _, co odbije się na dochodach Rosji i jej modelu _ kapitalizmu państwowego _.

_ - Gaz łupkowy będzie miał prawdopodobnie znaczące konsekwencje dla rosyjskiego kapitalizmu państwowego i władzy prezydenta Władimira Putina _ - pisze Aslund, ekspert waszyngtońskiego Peterson Institute for International Economics, w przeszłości doradca rządów Rosji i Ukrainy.

Według niego dostępność taniego gazu łupkowego w USA sprawiła, że duże ilości gazu skroplonego (LNG), które miały trafić do USA, _ są teraz kierowane do Europy _. Ceny gazu w Europie spadły i Gazprom w Niemczech był zmuszony obniżyć ceny, choć _ nalega na utrzymanie wysokich cen w kontraktach w Europie Wschodniej _.

Gazprom otrzymał też według Aslunda _ drugi cios _, gdy Komisja Europejska wszczęła przeciwko niemu postępowanie antymonopolowe. Zdaniem ekonomisty KE najprawdopodobniej wygra w tym sporze. - _ W konsekwencji Gazprom będzie musiał zrezygnować ze swojej polityki cenowej i być może obniżyć o połowę ceny europejskie, co będzie niszczące dla jego dochodów _ - prognozuje Aslund.

Dodaje, że w 2011 roku _ Gazprom był formalnie najbardziej dochodową firmą na świecie _, ale _ te dochody raczej nie są prawdziwe _. Aslund, powołując się na niewymienionych z nazwiska analityków inwestycyjnych, ocenia, że znaczna część tych dochodów _ znikła na skutek nieefektywności i korupcji _. Ekonomista powołuje się także na opinie o rozdzielaniu dochodów Gazpromu przytaczane przez polityków opozycji rosyjskiej i dodaje, że Gazprom _ wydaje się głównym kremlowskim funduszem na łapówki _.

Ekonomista przypomina, że Gazprom wstrzymał zagospodarowywanie _ gigantycznego złoża Sztokman _, i przewiduje, że _ następnym krokiem będzie wycofanie się ze zbytecznego i nadmiernie kosztownego projektu gazociągu South Stream _, którym surowiec z Rosji i Azji Środkowej ma być tłoczony do Europy z ominięciem Ukrainy. Jednak _ to raczej nie wystarczy i niefunkcjonalne byłe radzieckie ministerstwo przemysłu gazowego trzeba będzie podzielić na prawdziwe firmy, które powinny być sprywatyzowane _ - dodaje.

Oceniając, że _ upadek Gazpromu jest prawdopodobny _, Aslund prognozuje: _ - Wraz z nim dochody Rosji się zmniejszą. Putinowski model kapitalizmu państwowego otrzyma silny cios _.

Czytaj więcej w Money.pl
Gazprom się podzieli. Powstaną dwie spółki Rosyjski gigant zamierza zreformować strukturę swoich aktywów w krajach Unii Europejskiej.
"Kłopoty Gazpromu to zagrożenie dla Putina" Gazprom, należący w ponad 50 procentach do państwa, jest podejrzewany przez KE o utrudnianie swobodnego przepływu gazu w całej UE.
To strategiczne porozumienie dla tej spółki Argentyńska państwowa spółka energetyczna YPF poinformowała dzisiaj o zawarciu strategicznego porozumienia z rosyjskim gigantem gazowniczym - Gazpromem.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)