Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Eksplozja w elektrowni atomowej. Są ranni

0
Podziel się:

W elektrowni Fukushima I zawaliły się ściany i dach budynku, w którym znajduje się jeden z reaktorów - poinformowała japońska telewizja NHK.

Eksplozja w elektrowni atomowej. Są ranni
(PAP/EPA)

Nad uszkodzoną elektrownią atomową w Fukushimie na północy Japonii unosi się biały dym. Wcześniej słyszalna była eksplozja. Takie informacje podała japońska agencja Jiji Press.

Aktualizacja 10:57

Wcześniej agencja Reutera podała, że okolicy elektrowni słychać było wybuch, pojawił się dym. Z powodu awarii systemu chłodzenia mogła rozpocząć się częściowa reakcja topienia rdzenia reaktora. Wokół elektrowni wykryto też radioaktywny cez.

Reuters, powołując się na źródła w policji podał, że około godziny 17 czasu japońskiego (9 czasu polskiego) w okolicy elektrowni słuchać było eksplozję, a nad nią zaobserwowano dym. Nie poinformowano jednak, czy wybuch nastąpił w samej elektrowni.

Kilkadziesiąt minut później telewizja NHK poinformowała, że w elektrowni zawaliły się ściany i dach budynku, w którym znajduje się jeden z reaktorów. Agencja Kyodo podała, że cztery osoby zostały ranne. Agencja powołuje się na firmę Tokyo Electric Power co. (TEPCO), zarządzającą tą elektrownią. Według agencji Kyodo, przed wybuchem w elektrowni doszło do silnych wstrząsów i być może to one były przyczyną zdarzenia.

Zobacz także: ZOBACZ NAGRANIE Z JAPOŃSKIEJ TELEWIZJI:

Do elektrowni w Fukushimie rząd japoński wysyła wysokospecjalistyczną grupę strażaków. Rzecznik poinformował, że _ radioaktwyność wzrasta w stopni, jaki przewidywano _. Gromadzone sa też zapasy preparatów jodu.

Premier Naoto Kan ogłosił stan alarmu w elektrowniach atomowych Fukushima 1 i 2, a specjalistyczne służby rozpoczęły ich sprawdzanie. Systemy chłodzenia w kilku reaktorach przestały pracować wskutek przerwy w dostawie prądu spowodowanej piątkowym trzęsieniem ziemi. Według zapewnień premiera, zagrożenie skażeniem środowiska jest niewielkie.

Wcześniej podawano, że specjalistyczne służby sprawdzają, czy w reaktorze w elektrowni Fukushima I doszło do niekontrolowanej reakcji łańcuchowej. Japońska telewizja podaje, że stopień radioaktywności wokół elektrowni jest 20 razy większy od normalnego.

Komunikat Agencji Bezpieczeństwa Jądrowego i Przemysłowego, którego fragmenty przytacza agencja informacyjna Kyodo, jest utrzymany w uspokajającym tonie i mówi o możliwości zaistnienia takiej sytuacji. Wynika z niego jednak, że wokół elektrowni wykryto radioaktywny cez.

Wcześniej zarząd elektrowni podjął decyzję o kontrolowanym wypuszczeniu do atmosfery części radioaktywnej pary z przegrzanego systemu chłodzenia reaktora. Parę wypuszczono po uprzedniej ewakuacji mieszkańców w promieniu 3 kilometrów od zakładu. Następnie podjęto decyzję o rozszerzeniu tej strefy do 10 kilometrów. Do ewakuacji wytypowano ponad 45 tysięcy ludzi.

Mieszkańcom zalecono pozostanie w domach, wyłączenie klimatyzacji i powstrzymanie się od picia wody z kranów. Ci, którzy muszą opuścić mieszkanie, mają mieć osłonięte ciało, a na twarzach- maski i mokre ręczniki.

Spółka zarządzająca elektrownią poinformowała również o utracie kontroli nad chłodzeniem kilku innych reaktorów sąsiedniego zakładu Fukushima II. Według oficjalnego komunikatu ministerstwa pracy nie doszło tam jednak do skażenia.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/103/t135015.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zginelo;1400;japonczykow;ponad;215;tys;opuscilo;domy,150,0,792726.html) Zginęło 1400 Japończyków. Ponad 215 tys. opuściło domy Japonia po tragicznym kataklizmie. Blisko 1400 nie żyje lub zaginęło. Może dojść do powtórnego uderzenia tsunami.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/51/t134963.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/japonia;poprosila;o;cztery;ekipy;do;szukania;ofiar,111,0,792687.html) Japonia poprosiła o cztery ekipy. Do szukania ofiar Do Japonii pojadą się ekipy ratunkowe z USA, Nowej Zelandii, Australii i Korei Południowej - bo z tych państw można dojechać najszybciej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/102/t135014.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nowy;wstrzas;w;japonii;6;8;w;skali;richtera,125,0,792701.html) Nowy wstrząs w Japonii. 6,8 w skali Richtera Potężny wstrząs nawiedził wschód Japonii rano. Prefektura Miyagi najbardziej dotknięta przez kataklizm.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)