Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Eksport mięsa. Chińczycy największym odbiorcą polskiej wieprzowiny

0
Podziel się:

W pierwszym półroczu tego roku wyeksportowaliśmy do Chin 37 tysięcy ton wieprzowiny i produktów wieprzowych.

Eksport mięsa. Chińczycy największym odbiorcą polskiej wieprzowiny
(Bartosz Krupa/East News)

Chińczycy polubili polskie mięso. Z danych wynika, że dynamicznie wzrasta eksport polskiej wieprzowiny do Państwa Środka.

Mirosława Tereszczuk z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej mówi, że choć ogromną większość mięsa wciąż eksportujemy do państw Unii Europejskiej, to jeśli wziąć pod uwagę poszczególne kraje to Chiny wysunęły się już na pierwsze miejsce:

- _ Chiny w pierwszym półroczu 2103 roku zakupiły w Polsce 24 tysiące ton mięsa wieprzowego. Tym samym przesunęły się na pierwszą pozycję jako ważny odbiorca wieprzowiny. Drugim odbiorcą są Włochy, które w tym okresie kupiły porównywalną ilość wieprzowiny _ - mówi.

Zdaniem analityka to dobry sygnał oznaczający, że polscy przedsiębiorcy szukają nowych rynków zbytu.

- _ Rynek UE jest już nasycony. Dlatego polscy przedsiębiorcy szukają nowych rynków zbytu. Takim perspektywicznym rynkiem jest rynek Chin. To rynek chłonny, a zarazem bardzo wymagający. Bo wcześniej wymaga zatwierdzenia ze strony chińskich inspekcji weterynaryjnych _ - twierdzi.

Prezes związku Polskie Mięso Witold Choiński mówi, że rynek chiński jest ogromny i bardzo perspektywiczny. W tym kraju dynamicznie rośnie klasa średnia, która może pozwolić sobie na zakupy produktów z wyższej półki.

- _ W ostatnim czasie liczba delegacji gospodarczych z Chin do Polski, zainteresowanych robieniem biznesu, jest praktycznie większa robieniem biznesu z Polską, niż przez ostatnie lata ze wszystkich innych krajów. Praktycznie co tydzień albo dwa tygodnie mamy jakąś delegacją z Chin, która jest zainteresowana nawiązaniem współpracy, również w eksporcie mięsa _- mówi Choiński.

W pierwszym półroczu tego roku wyeksportowaliśmy do Chin 37 tysięcy ton wieprzowiny i produktów wieprzowych. Wymiana handlowa produktami rolno-spożywczymi wzrosła prawie pięciokrotnie w stosunku do poprzedniego okresu. Chińczycy chętnie jedzą także polski drób i produkty mleczarskie, w tym szczególnie sery.

Czytaj więcej w Money.pl
Chiny dołączyły do wspólnej inicjatywy. Cel? Chiny podpisały wielostronne porozumienie o wzajemnej pomocy administracyjnej w sprawach podatkowych, dołączając tym samym do krajów działających na rzecz zwalczania oszustw podatkowych.
Polskie jabłka mają szanse w Chinach? Związek Sadowników będzie ubiegał się o unijne pieniądze na promocję jabłek w Chinach i w krajach Zatoki Perskiej. Polska jest pierwszym producentem tych owoców w UE, a na eksport trafia niemal jedna trzecia całej produkcji.
Tu samoloty spóźniają się nawet 24 godziny Bardzo dynamicznie rozwijający się chiński rynek lotniczy jest już drugi co do wielkości na świecie, jednak w kategorii opóźnień przypada mu zaszczytne pierwsze miejsce.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)