Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Eksport na Ukrainę i do Rosji spada. Piechociński tłumaczy

0
Podziel się:

Nasi przedsiębiorcy odnajdują się już lepiej po pierwszym szoku na rynku rosyjskim, oczywiście kosztem rentowności, bo realizują mniejsze marże niż poprzednio - zauważył polityk.

Eksport na Ukrainę i do Rosji spada. Piechociński tłumaczy
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bESRWNFh

W pierwszym kwartale tego roku wartość polskiego eksportu na Ukrainę była niższa rok do roku o 18,7 proc., a do Rosji o około 4,8 proc. - poinformował wicepremier Janusz Piechociński. Dodał, że jest to spowodowane osłabieniem hrywny i rubla.

_ - Nasi przedsiębiorcy odnajdują się już lepiej po pierwszym szoku na rynku rosyjskim, oczywiście kosztem rentowności, bo realizują mniejsze marże niż poprzednio. Ale bardzo ważne jest to, by nie dać się "wypchnąć" z tych rynków (rosyjskiego i ukraińskiego) przez tańsze produkty z innych kierunków _ - powiedział dziennikarzom szef resortu gospodarki.

Jak podkreśla Ministerstwo Gospodarki, Rosja jest dla Polski drugim po Unii Europejskiej rynkiem eksportowym, a Ukraina zajmuje 8. miejsce wśród najważniejszych polskich rynków eksportowych.

bESRWNFj

W eksport do Rosji jest zaangażowanych ponad 9 tys. firm działających w Polsce, a na Ukrainę - około 12 tys. polskich przedsiębiorstw.

Według resortu polskie firmy zwracają uwagę na spadek zamówień ze strony ukraińskich kontrahentów oraz problemy z płatnościami. W przypadku utrzymania się niestabilnej sytuacji na Ukrainie przedstawiciele polskich eksporterów i inwestorów widzą zagrożenie dla swoich interesów.

_ - Spowolnienie w polskim eksporcie do Rosji i Ukrainy jest skutkiem tendencji spadkowych w rosyjskiej i ukraińskiej gospodarce. W szczególności na wyniki polskiego eksportu do tych krajów negatywnie wpływa występujące od początku roku osłabienie rubla i hrywny. Na te negatywne tendencje gospodarcze nakładają się również obawy polskich przedsiębiorców wynikające z nieprzewidywalności dalszych konsekwencji kryzysu ukraińsko-rosyjskiego _ - dodał resort gospodarki.

Czytaj więcej w Money.pl

bESRWNFp
bESRWNFK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)