Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Eksport polskiej żywności będzie rósł - twierdzi wiceminister rolnictwa

0
Podziel się:

Około 30 procent nadwyżki żywności musimy wyeksportować na zewnątrz, żeby polski rolnik dostał odpowiedniej wysokości środki finansowe za swoje produkty - wyjaśnił wiceminister rolnictwa.

Eksport polskiej żywności będzie rósł - twierdzi wiceminister rolnictwa
(sjlocke/iStockphoto)

Wartość polskiego eksportu produktów rolnych w tym roku powinna przekroczyć 18 mld euro - poinformował w Sejmie wiceminister rolnictwa Tadeusz Nalewajk. Dodał, że w 2012 roku wyniosła ona ponad 17,5 mld euro.

Wiceminister odpowiadał w Sejmie na pytania posła PSL Andrzeja Sztorca. Dopytywał on, jakie rząd planuje działania, by bronić dobrej marki polskiej żywności oraz, by wartość eksportu produktów rolnych w tym roku nie była niższa niż w 2012 r. Sztorc zwrócił uwagę, że m.in. na Słowacji i w Czechach zapanowała _ histeria _ dotycząca polskich wyrobów jako _ złych, nieekologicznych i zagrażających zdrowiu oraz życiu _. W jego ocenie może to mieć negatywny wpływ na eksport polskiej żywności, spadek eksportu i cen surowców w rolnictwie.

We wtorek rzecznik Czeskiej Państwowej Inspekcji Weterynaryjnej (SVS) Josef Duben poinformował, że Inspekcja odkryła w sklepie mięsnym w Morawskiej Ostrawie pochodzącą z Polski koninę z zawartością zakazanego w UE antybiotyku - fenylbutazonu. Duben powiedział dziennikarzom, że próbka mięsa końskiego została pobrana w sklepie mięsnym w Morawskiej Ostrawie (jednej z dzielnic Ostrawy). Laboratorium SVS w Jihlavie potwierdziło, że w mięsie znajdowało się 10,5 mikrogramów antybiotyku na kilogram.

Polska Inspekcja Weterynaryjna chce sama zbadać koninę, w której Czesi stwierdzili obecność fenylbutazonu. Główny Lekarz Weterynarii Janusz Związek nie wierzy, by badanie wykonane w czeskim laboratorium było wiarygodne.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/49/m113201.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polska;zywnosc;czesi;prowadza;z;nami;wojne;gospodarcza,24,0,1280792.html) *Polscy producenci szykanowani w Czechach * _ To jest duży problem. Widzimy więc już efekty tej działalności wobec polskiej żywności _. Podobnego zdania jest Nalewajk. - _ Nie wierzymy w te badania, które są przeprowadzone; po pierwsze - za mała była partia (koniny). Chcemy uczestniczyć w badaniu, wysłać swoje służby weterynaryjne, żeby to potwierdzić _ - podkreślił wiceminister rolnictwa.

Nalewajk zapowiedział, że w maju przewidywana jest wizyta polskiego ministra rolnictwa w Czechach. Zapewnił, że są _ podpisane pewne konkluzje _, zgodnie z którymi Słowacja i Czechy nie będą prowadzić wrogiej polityki wobec polskich produktów żywnościowych.

Wiceminister rolnictwa zaznaczył, że po wejściu Polski do Unii Europejskiej polski eksport produktów rolno-spożywczych zwiększył się 4-krotnie. _ Staliśmy się potencjalnym konkurentem dla tradycyjnych rynków Unii Europejskiej _ - podkreślił.

Zapowiedział, że rząd chce zwiększać eksport polskiej żywności. - _ Około 30 procent nadwyżki żywności musimy wyeksportować na zewnątrz, żeby polski rolnik dostał odpowiedniej wysokości środki finansowe za swoje produkty _ - wyjaśnił.

Ocenił, że udało się _ odbudować _ trudny dla nas rynek rosyjski. - _ W 2012 roku eksport polskiej żywności na ten rynek wyniósł blisko 1 mld euro _ - powiedział.

Nalewajk poinformował, że 80 proc. polskich produktów rolnych trafia na rynki europejskie, a 20 proc. do krajów trzecich.

Czytaj więcej w Money.pl
Kilka tysięcy zakładów mięsnych do kontroli W związku z głośnymi ostatnio przypadkami fałszowania mięsa i nieprawidłowościami w przetwarzaniu i handlu mięsem kontrole zarządził Główny Lekarz Weterynarii.
Co dalej z chorym mięsem? Zamknęli firmę Wcześniej wstrzymano tam produkcję. Jeszcze dziś mięso z ubojni zostanie spalone.
Straszą ludzi polską żywnością. Embargo? W Brukseli dziś przed południem polsko-słowackie rozmowy o żywności i próba załagodzenia konfliktu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)